Nie srdce, ale hlava? 9 nečakaných vecí, ktoré veda zistila o láske

Zamilovanosť, láska
Nie srdce, ale hlava? 9 nečakaných vecí, ktoré veda zistila o láske www.thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že pocity a emócie pochádzajú zo srdca. Ale skutočným zdrojom je vlastne naša hlava. Práve mozog totiž určuje, akého partnera si vyberieme, prečo nás priťahuje určitý typ a čo treba na to, aby sme sa zamilovali.

Podľa mozgu sú stravovacie návyky, či krásna a hladká pleť záležitosťou génov

Niektorí z nás vyzerajú zdravo a vedú správny životný štýl, čiže aktívne sa pohybujú a vyzerajú svieži dokonca aj s menším zásahom make-upu. Za to všetko môžu gény. 

Máme radi ľudí, ktorí vyzerajú, ako naši príbuzní. Ale je tu jedna podmienka…

Ženy čoraz častejšie vyberajú partnerov, ktorí vyzerajú ako ich otcovia alebo bratia. Muži uprednostňujú ženy, ktoré vyzerajú ako ich matky a sestry. Náš mozog sa snaží nájsť „dvojča“, u ktorého je pravdepodobnosť silných génov najvyššia. Avšak, funguje to len vtedy, ak majú muži alebo ženy so svojimi príbuznými dobré vzťahy. 

Trochu tuku je IN

Mozog vníma určité množstvo tuku ako znamenie, že telo žije v pohodlí. Navyše, mozog vie, že ak ženské telo stratí tuk, znamená to, že žena sa stane stresovanou kvôli hormonálnej nevyváženosti. Hlavná vec je nájsť zdravú rovnováhu.

Mozog sleduje ideál krásy

Ak mozog nemá dostatok skúseností alebo znalostí, vyberá partnera, ktorý je najbližšie k verejne uznávanému ideálu krásy. Preto, keď sme mladí, môžeme sa tak ľahko zamilovať do celebrít alebo tých, ktorí vyzerajú ako špičkové modely z obálky Vogue.

Hudba robí mužov atraktívnejších

Muži sa stávajú atraktívnejšími v očiach ženy, ak v tej chvíli hrá hudba. Takže teraz existuje vedecký dôkaz, že ženy skutočne „milujú svojimi ušami“. V prípade mužov to však neplatí.

Mozog vás môže prinútiť zamilovať sa do nesprávnej osoby

Nemusíte sa obávať nešťastných lások. Každé rozhodnutie je najprv vykonané v mozgu a iba za zlomok sekundy. Váš mozog sa snaží vybrať najjednoduchšie a najlepšie z daných možností. Ale ak nemáte dostatok skúseností, núti vás urobiť chybu. Každé zlyhanie je zážitok, ktorý musíte získať, aby ste našli svoju pravú lásku.

Prvý bozk ako test genetickej kompatibility

Prvý bozk je najdôležitejší. Dvaja  ľudia si vymieňajú kvapaliny a receptorové bunky v ústach ich analyzujú a posielajú genetickú informáciu do mozgu. Ak sú obaja z vás zlučiteľní z genetického hľadiska, začnú vylučovať oxytocín a serotonín. Tak začína láska.

Symetria a určité rozmery sú tiež dôležité

Symetria tela je znakom zdravia. Mozog má rád drsné a výrazné črty u mužov a vyhladené a plné rysy u žien. Pri hodnotení iného tela, mozog vizuálne určuje koreláciu medzi pásom a bokmi. Súčasne nezáleží na šírke ramien a veľkosti prsníkov.

Viac spoločných záujmov a hodnôt

Hovorí sa, že protiklady sa priťahujú a paralelné línie sa nikdy nestretnú. V reálnom živote, čím viac majú ľudia spoločné, tým je väčšia  šanca, že vytvoria pár, ktorý je schopný prekonať aj prekážky. Takýto vzťah má väčšiu šancu na prežitie. 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom