Vírus sa šíri zákerným spôsobom a v niektorých prípadoch spôsobuje aj smrť.
Respiračným syncyciálnym vírusom (RSV) sú najviac ohrozené predčasne narodené deti. Hoci toto ochorenie nepatrí k tým známejším, jedincom, ktorí sa ním nakazia môže spôsobiť výrazné komplikácie v podobe zápalu priedušničiek a pľúc, ako aj zvýšeného rizika rozvoja alergií a astmy. RSV sa najčastejšie vyskytuje od novembra do apríla. Okrem predčasne narodených detí sú naň náchylní aj malí pacienti s ochorením pľúc a srdca. Môže však postihnúť aj relatívne zdravé deti. Riziko nákazy je podľa odborníkov pomerne vysoké, keďže sa podobne ako iné vírusy šíri kvapôčkovou infekciou. „Vírus sa šíri nielen vzduchom. Na dieťa sa môže preniesť aj hračkami alebo odevom rodičov. To je na ňom nebezpečné,“ tvrdia pneumológovia Jaroslava Orosová a Juraj Jakubička.
Prekvapivé účinky kyseliny hyalurónovej proti nádche
Príznaky sa podobajú na bežné prechladnutie
Príznaky RSV infekcie môžu byť v počiatkoch podobné bežnému prechladnutiu. Sú spojené so zvýšenou sekréciou z nosa a s horúčkou. Po preniknutí vírusu do dolných dýchacích ciest sa symptómy prudko zhoršia, vyvinie sa zápal priedušničiek alebo zápal pľúc. „Infekciu v dolných dýchacích cestách signalizuje silnejší a častejší kašeľ, problémy s dýchaním, vrátane počuteľného pískania v prieduškách. Dieťa má ťažkosti pri kŕmení, pretože nevládze dýchať a ani sať. Modrajú mu pery a končeky prstov, je dehydratované, môže byť apatické alebo naopak predráždené,“ povedala ďalej lekárka. „Na toto ochorenie sa, bohužiaľ, aj zomiera. Čím sa dieťa narodí skôr, tým je úmrtnosť vyššia. Predčasné narodenie je pre deti veľkým rizikovým faktorom. Platí pravidlo, že čím je dieťa mladšie, tým ťažší je priebeh RSV infekcie,“ dodala.
Nepodceňujte prevenciu
Respiračný syncyciálny vírus nevie podľa spomínaných odborníkov súčasná medicína liečiť tak ako bakteriálne ochorenia, kedy postihnutým podávajú antibiotiká. Práve preto sa v prípade RS vírusu do popredia dostáva prevencia a podniknutie takých opatrení, ktoré riziko nákazy minimalizujú. Typicky medzi ne patrí hygiena rúk predtým, než sa dieťaťa niekto dotkne. V období výskytu vírusu je vhodné vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a, samozrejme, tým, ktorí už priamo vykazujú prejavy virózy. Významné postavenie v prevencii RSV infekcií má aj imunoprofylaxia, teda podanie špecifických obranných protilátok. Táto forma prevencie je však prísne posudzovaná. O indikácii môže rozhodnúť neonatológ, detský pneumológ a detský kardiológ v takzvaných centrách RSV imunoprofylaxie.
Posilnite svoju imunitu: Pripravte si vitamínovú bombu!
Podanie protilátok má podľa lekárov zvláštny význam v prípade spomínaných rizikových skupín detí s ochorením srdca a pľúc, alebo u predčasne narodených detí. „Dospelí, ktorí takmer všetci prekonali RSV infekciu, majú už vytvorené špecifické protilátky. Tie však matka prenáša na dieťa až v poslednom trimestri tehotenstva, a preto schopnosť predčasne narodených detí brániť sa tomuto vírusu významne klesá,“ vysvetlila Orosová. „Ak deti chránime pred RSV infekciou, chránime ich aj pred ďalšími ochoreniami a s tým spojenými problémami,“ dodal Jakubička.