Nová americká štúdia potvrdila, že už pridanie malého množstva zelenej a oranžovej zeleniny do každodenného jedálnička vedie k zníženiu množstva tuku v tele a zlepšeniu hladiny inzulínu krvi.
Pravidelná konzumácia zeleniny podporuje tráviaci systém, posilňuje imunitu a dodáva telu veľké množstvo vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok. Kto chce schudnúť, vyhnúť sa diabetu typu 2 a poškodeniu pečene a srdca, mal by ju zaradiť do každodenného jedálnička. Vedci z Texasu však v nedávnom výskume, ktorý bol publikovaný v magazíne Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, zistili, že dôležitejšie, ako množstvo skonzumovanej zeleniny, je jej druh.
Siahnite po farbách
Podľa docentky Jaimie Davisovej z Univerzity v Austine by sme sa mali vyhýbať škrobovým druhom zeleniny a ovocia, ktoré spôsobujú disbalanciu pri vylučovaní inzulínu do krvi, a zaradiť do jedálnička hlavne zeleninu bohatú na zelené a oranžové farbivá. Na tanieri by preto denne nemal chýbať šalát, špenát, brokolica, mrkva, tekvica alebo paprika.
„Mnoho detí nekonzumuje dostatok zeleniny. Zistili sme však, že už príjem malého množstva má výrazný dopad na zdravie. Už jedna porcia listového šalátu ako súčasť obeda sa môže postarať o zmenu,“ uviedla docentka.
Zmena už po dvoch hrstiach denne
Vedci z Texasu a Kalifornie vykonali experiment so skupinou dospievajúcich. Žiakom do jedálnička denne zaradili dve hrste bezškrobovej zeleniny vrátane mrkvy, brokolice, tekvice a špenátu. Po niekoľkých týždňoch tejto stravy sa u mladých ľudí výrazne znížilo množstvo nezdravého tuku v tele, zlepšila sa hladina inzulínu v krvi ako aj citlivosť tkanív voči tomuto hormónu.
Autori štúdie zdôrazňujú, že výber správneho druhu zeleniny je kľúčový a má väčší efekt, ako množstvo. „Zelenina s vysokým obsahom škrobov ako kukurica či zemiaky k prevencii chorôb spojených s obezitou neprispievajú, práve naopak,“ dodala Davisová.
www.utexas.edu