Máte nočné mory? Toto sa za tým môže skrývať!

Máte nočné mory? Toto sa za tým môže skrývať!
Máte nočné mory? Toto sa za tým môže skrývať! Thinkstock

Zobudil vás sen, ktorý sa vám vôbec nepáčil? Alebo si pamätáte len zmätené obrazy nedávajúce zmysel, no aj tie vám stačia na vyvolanie nepríjemných pocitov? Možno väčšina z nás vie, že sny sú pre nás dôležité, no prečo sa niekomu snívajú krásne príbehy a niekomu desivé alebo zmätené výjavy bez hlavy a päty? Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše snívanie. Ktoré sú to?

Duševné rozpoloženie snívajúceho

Vaše sny, ako spoznal už Sigmund Freud, sú ventilom zážitkov zo dňa, ktoré ste buď nemohli zvládnuť, alebo nedokázali spracovať. Sen vám pomáha vyrovnať sa s vecami, ktoré vás vzrušujú. Problémy v práci, súkromí, hádka s blízkou osobou, silné emócie. Vaše podvedomie hľadá na všetko riešenie i počas spánku. Snívaním sa uvoľňujete a nadobúdate opäť duševnú rovnováhu. Preto sú sny pre nás všetkých dôležité.

Telesné rozpoloženie

Takisto aj choroba vám môže pokaziť vaše sny. Určite mnohí z vás zažili odporné nočné mory, ktoré vás trýznili počas horúčky. Ani pocit nepohodlia či chladu počas noci snívanie nijako neosladí. Viete, že vaše sny dokáže  ovplyvniť i nutkanie na močenie? To najmä vtedy, keď potreba spánku zvíťazí nad potrebou prebudiť sa a ísť na toaletu. Použije na to také triky, že nahradí podráždenie na močenie zodpovedajúcim symbolom sna. Sníva sa vám o rieke, kvapkajúcom vodovodnom kohútiku, lodi, plávaní? Pravdepodobne bude za tým potláčaná potreba nočnej návštevy toalety.

Užívanie liekov

O zdravé a uvoľňujúce snívanie však prídete i vtedy, keď siahnete po uspávacích prostriedkoch. Vďaka nim upadnete do spánku podobného kóme, príbuzného bezvedomiu, v ktorom je snívanie výrazne narušené.

Alkohol

Pitie alkoholu na „dobrú noc“ máva podobné účinky na vaše sny ako lieky na spanie. Spánok bez snívania má na svedomí, že si počas noci ani neoddýchnete. A ráno vstávate unavenejší ako ste si líhali. Nehovoriac už o ostatných dozvukoch prehýrenej noci.

Večerné prejedanie sa

Natlačíte sa ťažkým jedlom a očakávate sladké sníčky? No nestrávené jedlo leží vo vašom žalúdku a postará sa o pestré sny. Niekedy i ťaživé mory.

Pozeranie filmu či čítanie knihy pred spaním

Najvýraznejšie obrazy z filmu, ktorý ste pozerali pred uložením sa do postele, vám zostávajú v podvedomí. No a vy si vytvárate vlastný príbeh vo vašich snoch. Tak sa môže stať, že vás pred zločincami zachraňuje Bruce Willis alebo „bežný snový deň“ vám spestrí iný filmový hrdina. Knižka tiež dokáže zafarbiť vaše snívanie dobrodružným nádychom.

Nakoniec pre pokojné sny je potrebný zdravý spánok. Vnútorný pokoj, žiadne večerné vzruchy, ťažké jedlo alebo alkohol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom