O tom, že príroda je naozaj rozmanitá a skrýva v sebe veľa sily, svedčí aj množstvo spôsobov, ako túto moc využiť pre našu krásu, ale i pre naše zdravie. Doprajte si tieto liečivé pleťové vody, ktoré sú vhodné na mastnú pokožku.
Dnes sa budeme venovať mastnej, nečistej, zle prekrvenej pokožke s rozšírenými pórmi a naučíme sa pripravovať pleťové vody s liehom určené aj do zásoby.
Pleťová voda z lopúcha
3 polievkové lyžice koreňa lopúcha, 200 g destilovanej vody, ½ kávovej lyžičky včelieho medu, 1 kávová lyžička lopúchovej tinktúry.
Drogu prelejeme v porcelánovej miske vriacou destilovanou vodou (asi 150 g). Misku prikryjeme a necháme stáť cez noc. Ráno scedíme žltohnedú tekutinu a drogu dobre vytlačíme. Potom ešte raz všetko scedíme (cez plátenko). Zvyšok destilovanej vody (50 g) mierne zohrejeme a rozpustíme v nej med. Obidve tekutiny pomiešame, pridáme lopúchovú tinktúru a získanú pleťovú vodu nalejeme do tmavej fľaše. Má krátku trvanlivosť a treba ju uchovávať v chladničke!
Lopúchová tinktúra
1 polievková lyžica koreňa lopúcha, 100 g liehu (60 %).
Drogu prelejeme liehom a necháme vylúhovať asi desať dní pri izbovej teplote. Potom tekutinu scedíme.
Pleťová voda z lopúcha lieči a tonizuje mastnú pokožku. Lopúchová tinktúra sa používa aj na prípravu vlasovej vody.
11 veľkých omylov, ktoré spôsobujú akné v dospelosti
Pleťová voda z mäty piepornej
20 g tinktúry z mäty piepornej, 80 g destilovanej vody.
Obidve tekutiny zmiešame a po očistení pokožky si touto osviežujúcou pleťovou vodou pretrieme tvár. Podporuje prekrvenie, pôsobí sťahujúco a protizápalovo, preto je veľmi vhodná pre mastnú, zle prekrvenú pokožku s veľkými pórmi. Pripravujeme ju vždy tesne pred použitím.
Mätová tinktúra
5 g listov mäty piepornej, 100 g liehu (60 %).
Drogu vylúhujeme pri izbovej teplote asi 10 dní v uzavretej tmavej nádobe. Pri bolestiach hlavy si tinktúrou potrieme spánky alebo vlhký obklad pokvapkáme niekoľkými kvapkami a priložíme na čelo.
Pleťové vody na mastnú pleť si môžete pozrieť aj v týchto e-shopoch:
Pleťová voda z podbeľa č. 1
20 g podbeľovej tinktúry, 80 g destilovanej vody, 3 kvapky olejového výluhu z vňate tymianu.
Voňavý olej rozpustíme v podbeľovej tinktúre, zmiešame ho s destilovanou vodou a nelejeme do tmavej fľaše. Po dôkladnom očistení pleti si vatovým tampónom namočeným v pleťovej vode pretrieme tvár a hornú časť hrude. Pleťová voda má liečivý a protizápalový účinok a je veľmi vhodná na nečistú pokožku s rozšírenými pórmi.
Účinky jablčného octu pre zdravie a krásu
Pleťová voda z podbeľa č. 2
2 polievkové lyžice kvetov podbeľa, 100 g destilovanej vody, 30 g liehu (60 %), 1 polievková lyžica octu.
Drogu prelejeme v porcelánovej miske destilovanou vodou a octom. Misku zakryjeme a necháme stáť cez noc. Na druhý deň tekutinu scedíme, zvyšok drogy dobre vytlačíme. Získanú tekutinu nalejeme do tmavej fľaše. Pleťová voda má hojivý i antiseptický účinok a je vhodná pre nečistú pokožku. (Podbeľ obsahuje účinnú síru.)
Podbeľová tinktúra
2 polievkové lyžice kvetov alebo listov podbeľa, 100 g liehu.
Drogu dáme do tmavej fľaše so širokým hrdlom a prelejeme liehom. Fľašu uzavrieme a obsah necháme odstáť asi 10 dní na suchom mieste pri izbovej teplote. Potom tekutinu scedíme do tmavej fľaše a použijeme na ďalšie spracovanie.