Účinky jablčného octu pre zdravie a krásu

Zdravie
shutterstock

Jablčný ocot: malý zázrak a unikátny „všeliek“. Pomôže nielen v kuchyni, ale aj ako kozmetický prípravok či pri liečení zdravotných problémov. Podľahnite aj vy jeho účinkom.

Zdravotné účinky jablčného octu

Základnou zložkou je kyselina octová, ktorá ho robí kyslým a vďaka nej má antiseptický účinok. Je mimoriadne účinný pri liečbe črevných problémov- od plynatosti, cez hnačku, až po rôzne koliky. Jeho konzumáciou sa dokonca vyhýbate rakovine čriev.

Podporuje aj trávenie, za čo môže kyselina maleinová. Okrem nej ešte obsahuje kyselinu citrónovú, minerálne látky (draslík, horčík, vápnik), vitamín C a kyselinu listovú. Povzbudzuje aj činnosť tráviacich enzýmov, prispieva k zdraviu krvných ciev, k tvorbe červených krviniek a priaznivo ovplyvňuje priebeh menštruácie. Ocot z jablčnej šťavy odstraňuje prekyslenie organizmu. Ako náhle sa prekyslenie organizmu odstráni, telo znovu získa energiu a zdravie.

Neuveriteľné účinky kokosového oleja

Všestranné využitie

Nemusíte ho len piť, použiť sa dá aj zvonka. Prikladá sa na rany, opuchy, uštipnutia, robia sa z neho octové zábaly. Veľmi rýchlo zatočí aj s modrinami. Je to tiež skvelý repelent, stačí ním len potrieť pokožku a odoženie komáre. Keď ho zriedite s medom v rovnakom pomere 1:1 môžete sa tešiť na pokojný a neprerušovaný spánok. Namočený vatový tampón si priložte na pokožku spálenú slnkom, zmierni bolesť a zabráni šúpaniu kože.

Pozrite si jablčný ocot v týchto e-shopoch:

Podporuje chudnutie

Je výborným pomocníkom pri chudnutí. Obsahuje pektín, látku, ktorá tlmí chuť do jedla a zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Skúste každé ráno alebo pred hlavným jedlom vypiť pohár vody s lyžičkou jablčného octu, ktorý môžete dochutiť lyžičkou medu. Takto detoxikujete svoj organizmus a časom jemne zredukujete aj váhu. Pri tejto kúre však vynechajte cukor, soľ, alkohol aj sladené nápoje. Pite dostatočné množstvo vody a bylinkové čaje na prečistenie organizmu. Kúru robte dva týždne a potom si dajte pauzu.

Jablčný ocot môžete využívať aj v starostlivosť o pleť, zuby a vlasy. Dá sa používať ako pleťové tonikum na zvýšenie pH pokožky, dokáže zjednotiť tón pleti. Ak ho zriedite s vodou v pomere 1:1, poslúži ako perfektná pleťová voda, pokožku vyčistí do hĺbky, nechá ju napnutú s krásnym ružovým nádychom. Je určite číslom jedna v boji s lupinami. Opláchnite si octom hlavu a potom použite bežný šampón. Dokáže poraziť aj zápach z úst, zabíja totiž baktérie, ktoré ho vytvárajú.

Pri kúpe dbajte na to, aby bol jablčný ocot prirodzene zakalený a zlatohnedý. Tak získate všetky jeho minerály. Takisto by mal byť nefiltrovaný a nepasterizovaný. Priaznivé účinky má len kvalitný ocot z celých jabĺk, nie iba zo šupiek a jadrovníka.

Ďalšie využitie jablčného octu:

– starecké škvrny možno potierať jablčným octom, časom by mali vyblednúť

– účinné kloktadlo si možno pripraviť z pohára teplej vody, lyžice jablčného octu a lyžičky soli

– jablčný ocot možno pridávať aj do kúpeľa, pôsobí proti únave

– maska pre krásne vlasy – dve PL olivového oleja zmiešame s lyžičkou jablčného octu dvomi bielkami.

Nanesieme na vlasy a necháme pôsobiť ako masku asi pol hodinu, potom zmyjeme šampónom

– pôsobí proti nadúvaniu a tráviacim problémom

– taktiež pomáha na vyrážky – treba ho naniesť na postihnuté miesto pred spaním a neumývať

– jablčným octom možno masírovať unavené nohy

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom