Kakao: Jedlo bohov pre energiu a silu

čokoláda, žena, vlasy, kakao, sladkosti, lahodná chuť, hnedá
shutterstock.com

Aké liečivé účinky v sebe skrýva a kto prvý objavil tento poklad z rovníkových pralesov, vďaka ktorému máme božskú čokoládu?

Priznajte sa, len máloktorá z nás odolá čokoládovému pokušeniu. Lahodná chuť čokolády nám často pomôže zahnať chmáry a potešiť nás v krušných okamihoch. No keby nebolo kakaa, nebolo by ani čokolády. Odkiaľ sa vlastne vzalo?

Dar aztéckych bohov

Podľa archeologických nálezov bola prvá kakaovníková plantáž založená na polostrove Yucatán civilizáciou Mayov. V tradícii pokračovali Aztékovia. Verili, že kakaovníky im daroval dobrotivý boh Quetzalcoatl predtým, než bol vyhnaný z raja. Z božských plodov ľudia získavali energiu a silu. V čase príchodu Španielov do Ameriky sa pestovanie kakaovníkov rozšírilo až na územia dnešného Peru a Mexika. Práve španielski moreplavci sa postarali, aby sa kakao dostalo aj do Európy. Nápoj z tejto suroviny zvaný „chocolate“ si rýchlo získal veľký počet priaznivcov.
, vé bôby, čokoláda, vý prášok, sladkosť, jedlo, bonbón

Ako sa pestuje kakaovník?

Táto rastlina potrebuje pre svoj rast stabilné teplé a vlhké prostredie. Vyhovuje im 27-stupňová teplota a zrážky okolo 1500 – 2500 mm ročne. V závislosti od podmienok dávajú kakaovníky úrodu v dvoch šesťmesačných cykloch. Zrelé plody sa zbierajú zo stromov starých minimálne päť rokov, pričom plné výnosy dosahujú až dvanásť a viacročné kakaovníky. Z jedného kríku sa ročne pozbiera od 20 do 30 kilogramov čerstvých bôbov.

Nápoj pre dlhovekosť

Kakaovníkom pridelil latinský botanický názov Theobroma (v preklade „jedlo bohov“) švédsky lekár a prírodovedec Carl von Linné. Zrejme už vtedy tušil liečivý potenciál tejto suroviny. V kakaových bôboch vedci zistili prítomnosť viacerých cenných látok. Ide najmä o hodnotné bielkoviny, škrob, ako aj teobromín a kofeín. Holandskí vedci pozorovali takmer 500 starších mužov (vo veku 65 a viac) po dobu päťdesiatich rokov. Tí, ktorí pili denne kakaový nápoj, mali až o päťdesiat percent nižšie riziko výskytu srdcovocievných ochorení, či rakoviny. Podľa výsledkov tohto výskumu vedci dospeli k záverom, že existuje súvis medzi konzumáciou kakaa a nižšou predčasnou úmrtnosťou na uvedené choroby. V kakaovej sušine sa totiž nachádzajú antioxidanty a flavonoidy, ktoré zlepšujú kvalitu buniek krvných ciev a eliminujú riziká spôsobené zvýšenou hladinou cholesterolu. Kakao tiež povzbudzuje tvorbu imunoglobulínu, ktorá predstavuje účinnú látku podporujúcu našu imunitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom