Je váš partner manipulátor? Skontrolujte tieto varovné signály

Zena muž par vztah sex nevera damska jazda
Foto: ilustračné, GettyImages

Manipulácia je komplexným javom a pochopenie jej rôznych foriem je dôležité pre ochranu vlastného zdravia a vzťahov. Rozpoznávanie manipulácie môže byť výzvou, no niekoľko typických prejavov môže varovať pred manipulatívnym správaním. Nižšie sú niektoré signály a spôsoby, ako sa chrániť pred manipuláciou.

Manipulátori používajú rôzne intrigy a okľuky, ktorými sa snažia druhých dostať tam, kde ich chcú mať. Pokiaľ sa nenaučíte tieto manipulácie včas rozoznať a účinne sa proti ním brániť, budete sa vedľa nich trápiť. Ako poznať manipulátora? Všimnite si tieto prejavy správania.

Manipulátor používa vo svojom slovnom prejave obraty, ktoré viditeľne naznačujú, že ide o manipuláciu. Preto si vždy dávajte pozor na to, aké slová používa váš partner a ako formuluje svoje vety.

Manipulátori sú často ľudia, ktorí nedokážu rešpektovať druhé osoby ( ich názory, rozhodnutia, čas, súkromie ani potreby), alebo chcú ich nejako využiť. Na to používajú nasledujúce formy manipulácie.

Intrigy, ohovárania a klamanie

Najčastejšia zbraň manipulátora sú práve intrigy, ohováranie a klamstvo. Ak sa cíti manipulátor ohrozený napríklad vašim odchodom (a to či už skutočným alebo len vymysleným), začne klamať, len aby druhého zastrašil, vyvolal v ňom žiarlivosť, udržal si ho pri sebe a odradil od jeho úmyslov.

Napríklad: „Jedna kolegyňa v práci mi dáva stále najavo svoj záujem a neustále mi volá,“ alebo „Bývalá mi volala, že sa jej po mne cnie a chcela by sa ku mne vrátiť.“

Takto sa ubránite pred manipuláciou!

Pokiaľ ste si našli iného partnera, zaručene bude vašu novú známosť očierňovať a ohovárať, len aby vám ho sprotivil.

Zastrašovanie a vyhrážanie sa

Určite si vypočujete vety typu: „Ak odídeš, postarám sa o to, aby si prišla o svoje deti!“ „Ak odídeš, zablokujem ti financie a som zvedavý, čo budeš robiť“. A mnohé iné. Môže to dôjsť aj do krajnosti, kde sa manipulátor bude vyhrážať zabitím detí i seba.

Výčitky a vnucovanie pocitov viny

Človek, ktorý chce ovládať, vie, že najúčinnejším prostriedkom je pocit viny, ktorý nám dokáže zviazať ruky ťažkou reťazou. Začne vás obviňovať snáď zo všetkého. Napríklad, že ste rozbili manželstvo, beriete šťastie jeho deťom, opúšťate ich, kvôli vám je nešťastný, odvrhnutý.

Kvôli vám nedokončil školu, všetko obetoval, vy ho teraz odkopnete a budete mať na svedomí. Práve vy môžete za jeho neúspech v práci. A je toho ešte veľa, čo sa dá zvaliť na vaše biedne plecia.

Vychvaľovanie sa

Manipulátor v snahe ukázať sa, že je ten najlepší, používa vety nasledujúceho typu:

„Ja to s tebou myslím najlepšie„.

„Nikto pre teba neurobí toľko, koľko som urobil ja.“

„Nikoho takého už nenájdeš.“

Ponižovanie

Manipulátor vás chce ponížiť: „Pozri sa na seba, veď nikto o teba nezakopne.“ „Kto by s tebou vydržal. Nikto o teba nestojí.“

Citové vydieranie

Manipulátor sa vás bude snažiť citovo vydierať skrze to, čo je pre vás najcennejšie. Zväčša sú to deti: „Dcérka, synček, mamička vám zničila život!“

Moralizovanie

Všetci sú zlí, len on je dokonalý vzor človeka, manžela a otca. Zo všetkých samozrejme ste najhoršia vy. Stelesnené zlo, chodiaca hanba, zloduch najväčší na svete, ktorý je nemorálny a…. a je toho ešte dosť.

Vyhrážanie sa rodičmi

Rodičia, či už vaši alebo jeho, sú ďalšou kartou v rukách manipulátora: „Len počkaj, keď to poviem rodičom, ako ťa vychovali. Tí budú v šoku, že si zničila rodinu.“

Hranie sa na slabého

Pri tejto forme manipulácie hrá partner slabého a bezmocného a tým núti svoje okolie, aby sa oň staralo, prejavovalo mu náklonnosť.

Hrozí vám citová závislosť?

Samaritánstvo

Zákerná forma manipulácie je takzvané samaritánstvo naoko. Manipulátori sa snažia druhých vypočuť, vystupujú chápavo a pokojne. Snažia sa s vami rozobrať situáciu. No ich skutočným cieľom je vás využiť.

Nepleťte si však tento druh ľudského ovládania s naozajstným záujmom. Ako to rozoznať? Ten, kto vám chce pomôcť, nebude vás nikdy k ničomu nútiť a nechá vás vždy slobodne rozhodnúť!

Fyzické násilie

Nakoniec najhorší prejav manipulácie – fyzické násilie. Je to najistejší spôsob, ako prejsť peklom ešte počas života.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom