Bezpečný aj vášnivý, taký môže byť sex počas tehotenstva

Tehotenstvo sex milovanie damska jazda
Foto: ilustračné, Gettyimages

Vo väčšine zdravých tehotenstiev je sex bezpečný a môže prispieť k intímnemu spojeniu medzi partnermi.

Okrem prípadov, keď lekár neodporúča pohlavný styk, neexistujú dôvody, prečo by sa partneri nemohli milovať až do posledného mesiaca pred pôrodom. Pre bezpečný sex sú však dôležité nasledujúce skutočnosti.

Máte obavy, že milovať sa počas tehotenstva so svojim partnerom môže byť nebezpečné? Pokiaľ to dovoľuje váš zdravotný stav, nemusíte mať strach, milovanie môže byť rovnako príjemné a vzrušujúce ako inokedy. Nezaškodí však , ak sa obaja partneri oboznámia s fyziologickými a hormonálnymi zmenami, ktoré prebiehajú v tele tehotnej ženy.

Fyziologické zmeny

Tieto zmeny sa najskôr prejavia na prsníkoch, ktoré zväčšia svoj objem. Niektoré ženy pociťujú tieto zmeny ako bolestivé a často majú prsníky citlivé na dotyk. Preto sú v neustálom stave vzrušenia a pri správnej nežnej stimulácii môže žena prežívať intenzívnejšie pocity ako predtým.

Ďalšou dôležitou zmenou je zvýšené sexuálne napätie v pohlavných orgánoch, ktoré rastie po štvrtom mesiaci gravidity. Môže za to väčšia námaha, ktorú vynakladáte, keď v sebe nosíte dieťa. Zvýši sa aj zadržiavanie tekutín vnútri telových tkanív. To má vplyv aj na zlepšenie vaginálnej vlhkosti.

Aké je bezpečné milovanie?

V tele gravidnej ženy prebiehajú veľké hormonálne zmeny vzhľadom na zvýšenú produkciu ženských pohlavných hormónov, najmä estriolu (v tehotenstve dominantný estrogén) a progesterónu. Estrogény sa všeobecne spájajú s pocitom dobrého zdravia. Naopak progesterón môže za nepríjemné pocity a povestné predmenštruačné príznaky.

Na začiatku tehotenstva, predtým ako sa žene zväčšia prsníky a brucho, je vhodná a bezpečná každá poloha. Ale s postupujúcou graviditou, keď sú vaše prsia citlivejšie a brucho sa zväčšuje, milovanie v polohách, pri ktorých je muž hore, začína byť nepohodlné i nepríjemné.

V tomto období sú vhodnejšie polohy, pri ktorých je žena hore alebo polohy zozadu. Práve tie majú výhodu, že partnerovi neprekáža vaše zväčšené brucho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom