Aj naše ratolesti nás dokážu poriadne potrápiť. O tom vedia svoje najmä mamičky, ktoré majú doma dieťa so syndrómom ADHD.
Čo je syndróm ADHD?
Syndrómom ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders) býva označovaná hyperkinetická porucha prejavujúca nadmernou aktivitou, nepozornosťou a ďalším súborom príznakov, ktoré záležia i od veku.
Deti, ktoré trpia syndrómom ADHD, sú teda nepozorné, neprirodzene aktívne a impulzívne. Nedokážu udržať sústredenosť na danú úlohu. Väčšinou ju ani nedokončia. Tieto znaky sa prejavia najmä v prípadoch, keď sú kladené nároky na udržanie pozornosti a sebakontrolu, čiže väčšinou v škole.
Ako zlepšiť vzťah so svojim dieťaťom?
Čo sa stane, ak sa syndróm ADHD nelieči? V dospelom veku sa táto porucha spája často s antisociálnym správaním a sklonom k návykovým látkam. Hrozí teda delikventné správanie, alkoholizmus, zvýšená agresia. Ako zabrániť tomu, aby sa z nášho dieťaťa stal delikvent?
Je možné syndróm ADHD vyliečiť?
Porucha sa dá liečiť, pokiaľ je diagnostikovaná v detstve. Úspešná terapia si vyžaduje kombináciu mnohých metód aplikovaných bez prestávky až do dospelosti. Najviac sa osvedčila psychoterapia, výchovné pôsobenie. V ťažších prípadoch sa využíva aj psychofarmakologická liečba.
Podstatou úspechu je poskytnúť podporu nielen dieťaťu, ale aj jeho okoliu, aby prijalo dieťa také, aké je a akceptovalo jeho špecifickosť či problémy, ktorému mu porucha spôsobuje. Bez ústretového i trpezlivého prístupu rodičov, pedagógov alebo okolia sa to však nedá.