Ako zlepšiť vzťah so svojim dieťaťom?

Rodina, mama, dcéra, dieťa

Pre osobnostný rozvoj každého dieťaťa je rodinné prostredie tým najdôležitejším. Vytvorte mu preto harmonické podmienky a posilnite vzájomné puto.

Rodinné prostredie výrazne ovplyvňuje všetky stránky dieťaťa od raného detstva až po dospelosť. Chcete, aby váš školák napredoval a bol v živote úspešný? Venujte mu svoj čas a posilnite vzájomné puto. Je to možné aj prostredníctvom týchto banálnych spoločenských činností.

Rozprávajte sa s ním

Poznať pocity svojho dieťaťa je veľmi dôležité. Je naozaj potrebné pýtať sa, ale aj počúvať ho. Dieťa, ktoré nájde chápavého poslucháča, sa cíti bezpečne a pokiaľ ho rodič povzbudzuje v prejavovaní jeho pocitov, bude schopnejšie ich aj spracovať. Humor je pri tom veľmi dôležitý. Ak si rodič zapamätá a vhodne použije dobré vtipy a milé anekdoty, veľa sa spolu s deťmi nasmejú. Deti vedia s nadšením počúvať čo v mladosti rodičia povystrájali. Zároveň im tak môžu odovzdať svoje skúsenosti. Netreba zabúdať aj na pochvaly a povzbudenie, pretože deti, ktoré doma zažívajú pozornosť a ocenenie, sú s rodičmi užšie spojené.

Venujte dieťaťu čo najviac času

Voľný víkend strávený spoločne vzťahom v rodine pomôže oveľa viac, ako návšteva nákupného centra. Pri plánovaní rodinného výletu sa môže zapojiť celá rodina. Nemusí pritom ísť o náročnú, niekoľkohodinovú túru. Postačí vybehnúť niekam do okolia, kde budú mať deti miesto na vybehanie sa. Ideálne je spojiť výlet s malým piknikom či opekačkou, ktorú deti zbožňujú. Skvelým nápadom je aj spoločné pečenie. Ak dostanú vlastnú zásterku a navonok nesmierne dôležitú úlohu vymiesiť cesto či natrieť koláčiky lekvárom, budú v siedmom nebi.

Rozprávka na dobrú noc

Rodičia veľakrát riešia dilemu či pustiť deťom rozprávku v televízii alebo im ju prečítať. Čítaním rozprávok na dobrú noc pritom rodič v prvom rade posilňuje vzťah s dieťaťom a napomáha rozvíjať jeho citový a morálny vývoj či predstavivosť. A prečo z čítania rozprávok neurobiť pravidelný rituál? Vhodné je čítať rozprávku či príbeh spolu s ním a nezabudnúť sa ho pýtať ako vníma hrdinov rozprávky.

Pomáhajte deťom s učením

Niekedy sa stáva, že vaše dieťa si nevie poradiť s novým učivom. A pritom najmä staršie deti často z rôznych dôvodov otáľajú požiadať vás o pomoc. Skúste si s nimi sadnúť a spolu prebrať udalosti v škole. Robte to však nenúteným spôsobom a s úprimným záujmom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom