I. V čom je ukryté tajomstvo krásnej pleti?

Pleť, pokožka, tvár
V čom je ukryté tajomstvo krásnej pleti? www.thinkstockphotos.com

Každá z nás by chcela byť krásna a mať hladkú pleť. Prezradíme vám tajomstvo, vďaka ktorému sa vám to môže podariť.

Pokožka tváre je viac ako ktorákoľvek iná časť tela vystavená najrozličnejším poveternostným vplyvom. Musíme jej preto venovať mimoriadnu starostlivosť. Dôležité však je zistiť, aký typ pleti máte, lebo jej krása býva ukrytá v správnom ošetrovaní a každodennej starostlivosti.

Základné ošetrovanie podľa typu pleti

Normálna pleť

Normálna pokožka je zdravá a jej vzhľad závisí od veku človeka. V mladosti je hladká a mäkká s neviditeľnými jemnými pórmi, napnutá, ružová a dobre prekrvená. S pribúdajúcimi rokmi v dôsledku úbytku podkožného tukového väziva napnutosť pleti mizne.

Ako sa starať o normálnu pleť?

Ráno si tvár osviežte vlažnou vodou a potom ju opláchnite studenou. Pretrite tvár vatovým tampónom namočeným do pleťovej vody, ktorá môže obsahovať najviac 15 % liehu. Nakoniec naneste na tvár polomastný alebo hydratačný krém.

Večerná starostlivosť

Večer si vatovým tampónom očistite pokožku čistiacim mliekom, aby ste ju zbavili mejkapu a iných nečistôt. Nakoniec vklepte do pokožky tváre výživný krém.

Suchá pleť

V mladosti je suchá pleť sotva rozoznateľná od normálnej pleti. Veľmi skoro začne však starnúť a objavia sa aj prvé vrásky. Je to preto, lebo má nedostatok tuku a v dôsledku toho býva nedostatočne chránená pred stratou vlhkosti. Suchá pleť sa často rýchlo podráždi a je precitlivená.

Ako sa starať o suchú pleť?

Ráno si tvár pretrite iba pleťovou vodou, ktorá nesmie obsahovať viac ako 4-6 % liehu. Ďalej si vklepte vrstvu hydratačného krému a pod mejkap naneste tónovací prípravok s vysokým obsahom tuku. Pre suchú pokožku použite tekutý mejkap.

Večerná starostlivosť

Tvár a krk si očistite čistiacim mliekom či krémom, potom prečistite pleťovou vodou, a do takto upravenej pokožky vklepte mastný krém. Suchej pleti prospieva i nasledujúca mliečna kúra: 14 dní si do vody, v ktorej si umývate tvár, pridajte vždy trochu neprevareného mlieka. Suchá pleť neznáša mydlo, veľmi teplú či veľmi studenú vodu, prudké slnko aj silný mráz. Treba sa vystríhať aj naparovaniu tváre, ktoré sa dá nahradiť vlažnými rastlinnými obkladmi. Aj to čo jeme vplýva na zdravý vzhľad našej pokožky tváre.

Ak máte suchú pleť, vaša strava by mala byť bohatá na vitamíny ( najmä na vitamín A ). Suchá pokožka tiež nevyhnutne potrebuje raz týždenne výživnú masku, ale len takú, ktorá príliš neprekrvuje. To platí dvojnásobne v prípade, keď vám ľahko praskajú drobné žilky na tvári.

Zajtra sa dozviete, ako sa starať o ďalšie typy pleti, a na čo netreba zabúdať, ak si chcete udržať svieži vzhľad čo najdlhšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom