Ako oklamať svoj vek a omladnúť? Tu je 12 tipov, ktoré fungujú

starnutie
Tieto bežné zlozvyky spôsobujú starnutie mozgu, tvrdia vedci Thinkstock

Koľko máte rokov? Od určitého veku sa nám na túto otázku odpovedá čoraz ťažšie. Naše každodenné návyky nám však môžu na veku pridať alebo naopak ubrať. Prečítajte si, ktoré veci by ste mali robiť, pokiaľ chcete omladnúť a mať dlhší a zdravší život.

1. Udržujte si optimálnu telesnú hmotnosť

Obezita zvyšuje riziko vzniku cukrovky, rakoviny a srdcových ochorení. Príliš chudí ľudia naopak trpia osteoporózou a zlou funkciou imunitného systému. Preto je ideálne udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť a nepodľahnúť ani jednému z týchto extrémov.

2. Obmedzte príjem alkoholických nápojov

Pravidelná konzumácia alkoholu výrazne a negatívne vplýva na naše zdravie. Môže poškodiť orgány, oslabiť imunitný systém a zvýšiť riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

3. Ovládajte svoj stres

Chronický stres vám na kráse a zdraví určite nepridá. Práve každodenný stres a napätie poškodzuje DNA v našich bunkách a chromozómy, ktoré v nemalom ovplyvňujú dĺžku nášho života. Samozrejme, že je nemožné úplne zničiť stres. Vykonávajte však denne také činnosti, ktoré vám pomôžu eliminovať ho na minimum.

4. Učte sa

Neustále vzdelávanie sa predlžuje životnosť mozgových buniek a zároveň máte širší všeobecný rozhľad z informácií, ktoré prijímate. Ľudia, ktorí sú vzdelaní, sú samostatnejší, schopní všetko si zorganizovať či vybaviť a v neposlednom rade majú vyššie príjmy, čo sa odráža aj na následnej kvalite ich života.

5. Spoločenský status

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť aj na silu priateľstva. Viacero štúdií totiž zistilo, že ľudia, ktorí sú v manželskom zväzku alebo obklopení množstvom priateľov majú menšiu pravdepodobnosť, že zomrú na srdcové ochorenia a dožívajú sa o 22% dlhšie ako ľudia, ktorí sú neustále sami. Zároveň má kontakt s ľuďmi pre nás zmysluplný a pozitívny význam a intímne vzťahy blahodárne pôsobia na naše zdravie.

6. Cvičenie

Pravidelné cvičenie môže výrazne spomaliť proces starnutia. Zároveň si tak znižujete pravdepodobnosť vzniku rozličných ochorení. Ideálne je cvičiť trikrát do týždňa kardio cvičenia a dvakrát týždenne silový tréning. Začnite byť fyzicky aktívne a váš „telesný motor“ sa opäť naštartuje.

7. Prehodnoťte svoje stravovacie návyky

Strava bohatá na spracované mäso, vrátane párkov v rožku, klobásy, či údenú slaninu bola spojená s vyšším rizikom srdcových ochorení, cukrovky a rakoviny hrubého čreva. Obmedzte preto príjem takéhoto druhu potravín, ako je to len možné.

8. Prestaňte fajčiť

Fajčenie zvyšuje riziko nielen rakoviny pľúc, ale aj ochorenia srdca a rakoviny takmer každého iného orgánu. Fajčenie vám zároveň podporuje starnutie pokožky a dokáže odobrať až 15 rokov života a to je už dosť veľké číslo na prehodnotenie si svojho zlozvyku.

9. Užite si kávu

Dobrá správa pre milovníkov kávy. Výskumy naznačujú, že pravidelné pitie kávy môže chrániť ľudské telo proti diabetes, cirhóze a rakovine pečene. A pitie 3 1/2 šálky denne môže znížiť riziko srdcových ochorení.

10. Lepší spánok

Sú nesporné dôkazy o tom, že spánok je nevyhnutný pre regeneráciu nášho organizmu. Pravidelný a kvalitný spánok priaznivo pôsobí aj na proces metabolizmu, celkový vzhľad a náladu človeka. Ľudia, ktorí si radi pospia, bývajú zdravší a vitálnejší ako tí, ktorí majú spánok krátky.

11. Majte viac sexu

Vynikajúci spôsob, ako znížiť svoj stres, bojovať s depresiou , posilňovať si tak svoj imunitný systém a znižovať svoj krvný tlak.

12. Jedzte zdravšie

Ľudia, ktorí sa stravujú zdravo, sa bez väčších problémov dožívajú 70-tky a vyššieho veku, zatiaľ čo pri ľuďoch s nezdravým životným štýlom je to len ojedinelé. Jedzte preto veľa zeleniny, ovocia, rýb a celozrnných výrobkov, a vyhnite sa jednoduchým sacharidom ako sú cestoviny a cukor, ktoré sa nazývajú aj „urýchľovačmi veku“.

Náš vek je v mnohých prípadoch len číslom. Starajte sa o vaše telo i zdravie a ono sa vám odmení zvonku aj zvnútra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom