Využívame ich každý mesiac a dokážu nám urobiť naše periódy pohodlnými. No čo ak sa v nich skrýva toto nebezpečenstvo?
Stúpajúci výskyt rakoviny nás núti všetkých zamyslieť sa, prečo je tomu tak. Rakovinové ochorenia nám berú našich blízkych. Ohrozujú nás samotných. Čo sa vlastne deje? Čo ak sú za tým veci dennej spotreby, bez ktorých sa nevieme zaobísť? Čo ak obsahujú látky ohrozujúce naše zdravie?
Bielosť čiže čistota pol života?
Toto staré známe pravidlo vďaka dnešnému komerčnému svetu dostáva zabrať. Stáva sa skôr opakom. Tak je tomu i v prípade vložiek a tampónov. Oslnivá biela v nás evokuje pocit čistoty. No a na to vsadili výrobcovia týchto produktov. Ani netušíte, že kvôli zbytočnosti si môžete zničiť zdravie. Ako je to možné?
Čítajte aj: Chcete prestať s antikoncepciou? Toto sa deje s vašim telom
Nebezpečný dioxín
Na dosiahnutie žiarivej bielosti sa používa chlór. Pridáva sa nielen do vložiek a tampónov, ale dokonca i do detských jednorazových plienok. Práve z chlóru sa uvoľňuje nebezpečný dioxín. Je to karcinogénna látka, ktorá má oveľa silnejšie negatívne účinky na náš organizmus ako napríklad syntetické pesticídy. Táto zložka bola dokonca jednou zo súčastí chemických zbraní používaných vo Vietname.
Môže používanie vložiek vyvolať rakovinu?
Niektoré štúdie, ktoré zostávajú ututlané vďaka výrobcom hygienických vložiek tvrdia, že áno. Dioxín ( 1,4-dioxan ) sa dá vlastne označiť ako napodobenina hormónu estrogénu. O ňom je známe, že jeho prevaha nad progesterónom zvyšuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny pŕs a krčka maternice.
Aké je najlepšie cvičenie na celulitídu?
Syntetické vložky i tampóny spôsobujú zápaly
Ďalším negatívnym javom, ktorý škodí ženskému zdraviu je fakt, že zo syntetických vložiek sa uvoľňujú umelé vlákna. Práve oni spôsobujú podráždenie pošvovej sliznice, pretože sa zachytávajú na jej stenách. Dochádza k narušeniu pH rovnováhy. Vznikajú zápaly sliznice, no i zápaly močových ciest.
Čo je syndróm toxického šoku?
Máte rady pocit sucha? Používate vložky a tampóny, ktoré všetko do seba absorbujú? Problém spočíva v tom, že i to čo by nemali. Syntetický materiál nachádzajúci v týchto produktoch pohlcuje všetky telesné tekutiny. Bohužiaľ i tie pre nás prospešné. Vložky totiž nasávajú aj sliznicovú sekréciu, čím sa vysušuje a spôsobuje spomínaný syndróm toxického šoku.
Možným riešením, ako sa vyvarovať uvedených problémov, je začať používať napríklad bavlnené vložky alebo menštruačný kalíšok.