Mladá Američanka už dva roky nevytvorila žiaden odpad. Na svojom blogu ukazuje, ako sa dá jednoducho obísť „dobu plastovú“.
Mladá Američanka Lauren Singer už dva roky nezaťažila našu planétu žiadnym odpadom. Vzdala sa obalov na potraviny, prestala používať dekoratívnu kozmetiku, nekupuje si nové oblečenie a doma nemá žiaden smetný kôš. Rodáčka z New Yorku tvrdí, že sa vo svojom živote nijako zvlášť neobmedzuje a snaží sa ľuďom dokázať, že plnohodnotný život sa dá viesť aj bez odpadkov.
Doba plastová
„Mám 23 rokov, žijem v New Yorku a neprodukujem žiaden odpad – naozaj. Žiadne odpadkové koše, žiadne skládky, nič. Asi si myslíte, že patrím k hnutiu hippies. Alebo, že som klamárka, že neexistujem. Ale môžem vás uistiť, že nie som ani jedno. Nie vždy som však žila to, čo mnohí volajú ´život s nulovým odpadom´,“ uviedla Lauren, ktorá si do svedomia vstúpila v roku 2011.
Študentka environmentalistiky zvykla pravidelne protestovať proti ropným škvrnám a viedla aj klub, ktorý raz týždenne organizoval diskusie na témy týkajúce sa znečisťovania životného prostredia. Na prednášky na newyorskej univerzite s Lauren do triedy chodila spolužiačka, ktorej správanie ju pravidelne vyvádzalo z miery. „Vždy si priniesla jedlo v plastovom vrecku, vodu v plastovej fľaši, plastový príbor a vrecko so zemiakovými lupienkami. Prednášku po prednáške som sledovala, ako všetok tento odpad vyhodila do koša a vždy ma to nahnevalo,“ spomína študentka, ktorá v duchu vždy soptila, nikdy jej však nič nepovedala. Napriek tomu si čoraz viac uvedomovala, koľko odpadkov vzniká len po jedinej osobe a koľko ich musí vzniknúť po siedmich miliardách.
Inšpirácia z Kalifornie
Po jednej z takýchto prednášok doma otvorila chladničku a uvedomila si, že hoci svoj život považuje za ekologický, sama patrí k pokrytcom. „Po otvorení chladničky som zamrzla. Zistila som, že každú potravinu mám zabalenú v plaste,“ uviedla Lauren, ktorá síce bojovala za ochranu prírody, každý deň však robila to isté, za čo druhých odsudzovala. Vtedy sa Američanka rozhodla pre prvý radikálny krok – postupne vylúčiť zo svojho života všetky plastové obaly.
Ako veľká inšpirácia jej poslúžila štvorčlenná rodina s deťmi z Kalifornie, ktorá viedla tzv. Zero Waste Home – teda domácnosť s nulovým odpadom. „Bol to pre mňa ten správny okamih. Vtedy som sa rozhodla, že musím nielen tvrdiť, ako milujem životné prostredie, ale hlavne žiť tak, ako keby som ho skutočne milovala,“ uviedla Lauren, ktorá svoju cestu za životom bez odpadkov začala dokumentovať aj na blogu Trash is for Tossers.
Prvé kroky
Vlastná kozmetika bez plastových obalov podľa Lauren:
Tvár a telo: Používam mydlo z aktívneho uhlia.
Zubná pasta: Miešam si vlastnú z mätového oleja, sódy bikarbóny a kokosového oleja.
Telové mlieko: Používam zmes prírodných olejov a masiel – najmä kokosové, olivové, jojobové, harmančekové či bambucké maslo a avokádo.
Vzdať sa plastov znamenalo začať si väčšinu balených produktov vyrábať po domácky. Zahŕňalo to všetko – od zubnej pasty, cez čistiace produkty, až po niektoré potraviny. Celá zmena sa neudiala cez jedinú noc. Lauren najprv prestala kupovať balené výrobky a do obchodu si nosila vlastné nádoby, zaváraninové poháre a tašky. Vzdala sa aj nákupov nového oblečenia – keď niečo nutne potrebovala, nakúpila v bazároch. Celé hodiny presedela na internete, aby sa naučila, ako si vyrobiť vlastné hygienické a čistiace prostriedky od mydla, cez telové mlieka, zubnú pastu až po prípravky na umývanie riadu. Okrem toho zo svojho života vylúčila všetky nepotrebné veci vrátane dekoratívnej kozmetiky – jediné, na čo nezanevrela, je organický rúž a maskara. Mnoho nepotrebných vecí, ktoré sa jej kopili v skriniach a na poličkách, predala či darovala. Navyše začala predvídať situácie, pri ktorých by mohla vyprodukovať odpad a začala sa im vedome vyhýbať. „Hovorila som nie slamkám v koktejloch, igelitovým taškám v supermarketoch či účtom a potvrdenkám,“ prezradila Newyorčanka.
„Celý prerod sa samozrejme neudial za jednu noc, tento proces mi trval viac ako rok a vyžadoval si veľa úsilia. Uvedomila som si, že aj keď mi záležalo na mnohých veciach, nestelesňovala som ich vo svojej filozofii. Keď som to prijala, začala som sa meniť a môj život bol lepší každým dňom,“ tvrdí Lauren.
Menej odpadu, vyššia kvalita života
Blogerka tvrdí, že život bez odpadkov má mnohé výhody – šetríte peniaze, naučíte sa jesť zdravšie a vďaka prírodným produktom a zredukovaním stresu žijete šťastnejší život. „Výroba vlastných produktov je jednoduchá, bez stresu a zdravšia, keďže neobsahuje toxické chemikálie,“ uviedla Lauren, ktorá vďaka svojmu blogu spoznala mnoho zaujímavých ľudí a získala nových priateľov.
„Nemyslela som si, že táto voľba zvýši kvalitu môjho života. Myslela som si, že mi len jednoducho zo života odstráni odpad,“ hovorí blogerka, ktorá sa rozhodla rozbehnúť vlastný biznis s predajom produktov, ktoré sa naučila vyrábať a ktoré v počiatočnom tápaní pomôžu všetkým, ktorí sa tiež rozhodnú zmeniť svoj životný štýl.
„Žiť život bez odpadkov je pre mňa ten najlepší spôsob, ako viem žiť a je v súlade so všetkým, v čo verím,“ dodala Lauren.
www.trashisfortossers.com, www.mindbodygreen.com