Pri odchode na dovolenku alebo na víkendový výlet si chceme hlavne užiť voľno. To posledné, s čím sa túžime zapodievať, sú starosti o náš byt. Mnohokrát sa však neubránime nepríjemným pocitom a obavám. Naozaj som vytiahol starú rýchlovarnú kanvicu zo zásuvky? Ako som len mohol zabudnúť uzavrieť prívod vody? Namiesto pohody potom máme pred očami katastrofické scenáre, že náš byt môže kvôli technickej poruche na spotrebiči vyhorieť, alebo že môže prasknúť jedna z vodovodných hadičiek, ktorých výmenu už roky odkladáme, a nás bude doma čakať potopa.
Nebezpečenstiev, ktoré číhajú v byte, nie je málo. Napríklad vytopenie vlastného alebo susedovho bytu zažilo už mnoho domácností. Podľa slovenských poisťovní sa škody na majetku v takýchto prípadoch zvyčajne rádovo pohybujú v stovkách eur. Ide predovšetkým o poškodenú maľovku, zničené lustre, koberce či podlahy. Pri väčšej havárii vedúcej k zničeniu cenného vybavenia bytu a vecí nás ale tento problém môže vyjsť podstatne drahšie. Stačí jedna podobná domáca nehoda a úspory na ďalšiu dovolenku sú v háji.
Do smiechu nebolo napríklad majiteľke pračky, ktorej prasknutá spráchnivená prívodová hadica dokázala v priebehu niekoľkých hodín vytopiť dve nižšie poschodia. Náhradu škôd na majetku si vtedy nárokovali hneď dve domácnosti. Škoda sa vyšplhala na bezmála 14-tisíc eur, pretože voda okrem iného znehodnotila nové domáce kino a cenný obraz.
Posvieťte si na hadice pod umývadlom
Ľudia často ani netušia, v akom stave sa hadice pod umývadlom, drezom, pračkou, či umývačkou riadu v ich byte nachádzajú. Vyrobené z gumy alebo silikónu majú obmedzenú životnosť, odborníci uvádzajú päť až desať rokov. Záleží na prostredí a údržbe. Ak sa povrch hadičky naruší, napríklad saponátom, pri daných materiáloch môže prasknúť aj celkom nová hadica. Aj nerezový obal sa môže poškodiť pod vplyvom zmien tlaku vody, stykom s chemickými prostriedkami alebo koróziou.
Nové materiály by mali byť odolnejšie
Je potom na zváženie, či nie je lepšie investovať do nových a bezpečných materiálov. Nedávno prišli na trh úplne nové vodovodné hadice vyrobené z nerezového vlnovca. Sú zo špeciálnej chirurgickej ocele a vyrábajú sa pomocou rovnakej technológie ako špeciálne bezpečnostné plynové hadice.
Výhod majú hneď niekoľko. Oproti gumovým či silikónovým hadiciam nie sú vodovodné hadice flexira náchylné na opotrebovanie materiálu, ani na poškodenie agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Sú pritom rovnako pružné. Navyše, sú vybavené bezpečnostnými koncovkami, ktoré neroztrhne tlak vody tak, ako sa to často stáva pri gumových alebo silikónových hadiciach, ktoré majú lepené spoje.
Hadice flexira vyrobené z vlnovca z chirurgickej ocele bezpečne ochránia vašu domácnosť pred vytopením až počas dvojnásobku životnosti budovy, teda cez sto rokov. Tento argument pôsobí dostatočne upokojujúcim dojmom.
Okrem zubu času odolávajú vodovodné hadice najmä tlaku. Všetky novovyrobené hadičky musia odolať tlaku 10 barov. Únavou či opotrebovaním materiálu gumových hadičiek však táto schopnosť klesá. V čase, keď je znížený odber vody, teda cez noc alebo počas dovolenky, tlak v potrubí stúpa. To je tiež hlavný dôvod, prečo hadice praskajú väčšinou v noci, alebo keď nie sme doma. Predovšetkým v starších panelových domoch môže tlak dosiahnuť až krajné hodnoty, a vekom spráchnivenú silikónovú či gumovú hadičku doslova roztrhnúť.
Pozor na túto tikajúcu časovanú bombu
Základom pokojnej dovolenky je mať dobre zabezpečený byt. Pred odchodom preto netreba podceňovať ani kontrolu vodovodných hadíc. Ak budete mať podozrenie na čo i len najmenšie poškodenie či narušenie, neváhajte a hadičku ihneď vymeňte. To hrozí hlavne u tých starších s hliníkovým obalom. Istotu však nemáme, ani keď na pohľad zvonku všetko vyzerá byť v poriadku a povrch je neporušený. Aj pod nerezovým obalom sa môže skrývať stvrdnutá hadička a tikajúca časovaná bomba. Preto, kým zamknete za sebou dvere vášho domu či bytu pri odchode do práce alebo pri odcestovaní na dovolenku, zvážte, či máte domácnosť dobre zabezpečenú pred nečakanou pohromou.