Nový výskum britských vedcov dokázal, že zopár šálok kávy denne má rovnaké hydratačné účinky ako rovnaké množstvo vody.
Pitie kávy, ktorému sa pripisujú odvodňujúce účinky, naše telo v skutočnosti nedehydruje. Potvrdili to britskí výskumníci z Birmingham University na základe niekoľkotýždňového výskumu.
„Podľa odhadov sa na svete denne vypije 1,6 biliónov šálok kávy každý deň. Je preto dôležité vedieť, či káva prispieva k potrebnému dennému príjmu tekutín, alebo či, naopak, spôsobuje dehydratáciu,“ uviedla športová vedkyňa Sophie Killer.
Účinky kávy na telo výskumníci testovali na vzorke 50 zdravých mužov, ktorých rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina pila denne štyri šálky kávy, druhá skupina zasa počas rovnakej doby pila štyri šálky vody. Obe skupiny mali zostavený rovnaký jedálny lístok a zákaz požívania alkoholu a náročných fitnes tréningov. Po troch dňoch si skupiny pitný režim vymenili.
Krvné testy ako aj vzorky moču dokázali, že muži boli rovnako hydratovaný bez ohľadu na to, či pili vodu alebo kávu. Podľa údajov, ktoré tento týždeň zverejnil magazín PLOS ONE, vylúčili aj rovnaké množstvo moču.
„Dlho sa hovorí o tom, že konzumácia kávy vedie k dehydratácii a mali by sme ju preto vynechať alebo obmedziť, aby sme zachovali zdravé vyváženie tekutín,“ uviedla vedúca výskumu. Údaje, ktoré podporujú tento názor však podľa vedkyne pochádzajú z vyše 80 rokov starého výskumu. Keďže jednotlivé zložky kávy sa vzájomne ovplyvňujú, štúdia z roku 1928 podľa nej nezodpovedá dnešnej dobe.
Skutočnosť, že káva nemá na telo dehydratačné účinky, však platí len vtedy, ak ju konzumujeme v primeranom množstve. Močopudný efekt kofeínu v klasickej šálke kávy sa vyrovnáva množstvom vody, ktorý šálka kávy obsahuje. To podľa vedcov v konečnom dôsledku vedie k hydratácii organizmu. Výnimku tak podľa doktorky Frankie Phillips predstavuje len silné malé espresso, ktoré je zaliate len nepatrným množstvom vody. Po ňom je vhodné tekutiny doplniť pohárom vody.
www.dailymail.co.uk