Celková anestézia sa podobá v mnohom kóme, preto v nás vzbudzuje strach. Čoho sa máme báť?
Anestézia, nazývaná aj umelý spánok, je zníženie alebo úplné odstránenie vnímania bolesti počas lekárskeho zákroku. V minulosti počas operácie boli potrební silní muži, aby udržali pacienta na lôžku. Lekár doslova zvádzal boj s operovaným alebo sa bolesť otupovala rôznymi inými spôsobmi (alkohol, omráčenie). Aj keď nám anestézia prináša úľavu, jej celková forma sa podobá kóme, preto v nás vzbudzuje strach a obavy. Preberiem sa z nej? Čo ak sa zobudím počas operácie? Môže uškodiť?
Aké druhy anestézie poznáme?
Nie všetky lekárske zákroky vyžadujú úplné uspatie chorého podobného bezvedomiu. To aká forma sa použije na konkrétneho pacienta, určuje anestéziológ počas predoperačného vyšetrenia. Okrem celkovej narkózy sa používa aj lokálna alebo regionálna. Jedná sa o miestne znecitlivenie postihnutej oblasti prostredníctvom injekcie. Pacient je tak pri plnom vedomí, ale nevníma bolesť počas zákroku. Regionálna anestézia sa postará tiež o znecitlivenie časti tela, ale vykonáva sa vpichnutím anestetík do dolnej časti chrbtice (nie do miechy). Ďalším druhom býva analgosedácia. Kombinácia lokálneho umŕtvenia a podania liečiv tlmiacich strach i bolesť. Tieto lieky navodzujú stav únavy či potrebu zdriemnuť si, dokonca tiež príjemné pocity.
7 trápnych problémov, ktoré netreba prehliadať!
Posledným typom je spomínaná celková anestézia, ktorá predstavuje aj najväčší zásah do organizmu človeka. Je to umelo navodené riadené bezvedomie prostredníctvom anestetík. Počas neho býva život operovaného doslova v rukách anestéziológa a lekárskeho tímu. Pri náročných zdĺhavých zákrokoch je potrebné podanie látok na uvoľnenie svalstva. Keďže bránica, vďaka ktorej dýchame, sa radí tiež medzi svaly, musia za nás v tomto prípade dýchať prístroje.
Upracte si na jar nielen v byte, ale i v duši!
Ako môže umelý spánok škodiť?
Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje nepredpokladaná alergická reakcia na niektoré látky. Počas narkózy dochádza i k zaťaženiu srdca a krvného obehu (možná hrozba infarktu srdcového svalu). Objavili sa tiež výskumy, ktorých výsledky poukazujú na vplyv niektorých druhov anestetík na vznik Alzheimerovej choroby a porúch mozgu. Riziko narastá s predlžovaním stavu pobytu v narkóze. Ďalej sa vyskytli i prípady straty pamäte. Veľmi častými komplikáciami po prebudení býva vracanie, bolesti hlavy, závrate, neostré videnie, zmätenosť, bolesti svalov. Niekedy dochádza aj k ľahkej infekcii dýchacích ciest, k sťaženému dýchaniu alebo poškodeniu zubov Medzi zriedkavé komplikácie patrí zápal spojiviek a poškodenie rohovky či periférnych nervov.