10 zlozvykov, ktoré vás vyšťavia z energie!

únava, stres, smútok, samota
10 zlozvykov, ktoré vás vyšťavia z energie! Thinkstock

Cítite sa stále unavená? Nie ste sama. V niektorých prípadoch to má na svedomí váš životný štýl. Kde robíte najčastejšie chyby?

1. Pijete málo vody

Ak ste dehydrovaná, vaša krv je hustejšia a váš organizmus musí vynaložiť viac námahy, aby mohla cirkulovať. Takáto krv tiež pomalšie dopravuje živiny a kyslík, čo má na svedomí vašu únavu.

. Dehydratácia

2. Chodíte neskoro spať

Výskumy potvrdzujú, že najdôležitejšia fáza spánku je medzi dvadsiatou druhou a jednou hodinou. Ak chodíte spávať neskôr a budíte sa ráno unavená, zvážte zmenu vašich návykov.

3. Máte málo pohybu

Necvičíte, lebo sa cítite vyčerpaná? Práve to je dôvodom vášho pocitu únavy. Štúdie potvrdzujú, že aj ľahká rozcvička vás nabije energiou.
únava, prepracovanosť, preťaženosť, energia, práca, vyťaženosť, žena
únava Thinkstock

4. Jete málo potravín, ktoré obsahujú železo

Ak sa vyhýbate niektorým potravinám ako napríklad vajcia, pečeň či červené mäso, môže byť vaša únava spôsobená nízkou hladinou železa. Bez tejto látky nemôžete vytvárať dostatok krviniek, ktoré by zabezpečili prísun kyslíku do dôležitých organov v tele.

5. Kladiete na sebe veľké nároky

Každý deň si naložíte na seba toľko, že to niekedy máte problém zvládnuť? A potom večer padáte únavou a vyčerpáva vás aj samotný stres, že ste nestihli všetko, čo ste mali v pláne? Potom je načase prehodnotiť vaše každodenné ciele a stanoviť si primerané nároky.

6 Vynechávate raňajky

Mnoho ľudí vynecháva raňajky z dôvodu, že sa snažia schudnúť. Avšak táto skutočnosť vám naruší celý deň. Vaše telo predsa potrebuje kalórie a živiny na výrobu energie.

7. Jete polotovary a stravu z fastfoodov

Tieto potraviny sú plné chémie a namiesto dodania energie vám ju odoberú, pretože tú potrebuje vaše telo, aby ich dokázalo spracovať.

Päť jedál, ktoré vám dodajú energiu

8. Snažíte sa vyhovieť každému

Myslíte len na šťastie druhých? To je obdivuhodná vlastnosť. Nezabúdajte však, že všetkého veľa škodí. Snažiť sa potešiť každého, je psychicky a fyzicky vyčerpávajúce, a často pritom zabúdate na seba.

9. Pracovný neporiadok

Hovorí sa, že „preplnený pracovný priestor znamená zaplnenú myseľ.“ Stojí vás to viac námahy, ak sa snažíte nájsť to, čo momentálne potrebujete. A rýchlejšie sa unavíte.

10. V práci neviete povedať nie

Ste zavalení prácou a robíte bez prestávky? To má na svedomí pocit vyčerpania a čoskoro aj pocit vyhorenia. Skúste sa zamerať len na dôležité projekty a nepreceňovať svoje sily.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom