Chyby, ktoré bránia chudnutiu: Skúste iný prístup k zdravému životnému štýlu

ako schudnúť, 12 perfektných spaľovačov tukov
Foto: ilustračné, GettyImages

Zabudnite na výhovorky a získať postavu, o ktorej snívate, môže byť bližšie, než si myslíte. Článok odbúra mýty, ktoré nám bránia v ceste za zdravím, motiváciou a chudnutím.

Márne si dávate každoročné predsavzatia, no so zhadzovaním kíl nie a nie začať? Čo vám vlastne bráni na ceste za vysnívanou postavou? Väčšina z nás má o vylepšovaní postavy negatívnu predstavu. Chudnutie je peklo.

Znamená sústavné obmedzovanie a stále sa musíme trápiť cvičením. Takéto a podobné myšlienky v nás spustia obranné mechanizmy, pretože pokiaľ ste aspoň trochu presvedčená, že diéta sa rovná nepohodlie, začnete sa pri jej vidine automaticky vyhovárať. Na čo najčastejšie?

Na chudnutie nemám čas

Myslíte si, že varenie zdravých jedál zaberie veľa času? Podľa odborníčky na výživu ich príprava vôbec nemusí byť náročná na čas. Nemusíte sa púšťať hneď do zložitých receptov, najmä ak s prípravou nemáte skúsenosti.

Ak sa chcete zdravo stravovať, zvyknite si vopred pripraviť plán varenia. Cvičenie síce zaberie trochu času naviac, no treba si určiť priority. To, čo je pri plnení predsavzatia výhovorka a čo objektívna skutočnosť, o tom rozhoduje každý sám.

Chýba mi pevná vôľa

Faktom je, že bez pevnej vôle sa nedočkáte nikdy ničoho a neplatí to len pri chudnutí. Pokiaľ vám každé odhodlanie vydrží iba krátko, potom sa sen po štíhlej postave naozaj veľmi ťažko dosahuje.

Podľa výživových poradcov je však dôležitý aj reálne nastavený cieľ. Potom i pevná vôľa sa dá postupne natrénovať. Ľahšie odoláte nevhodným jedlám a prinútite sa cvičiť, ak máte správnu motiváciu.

Získavanie pevnej vôle je dlhodobý proces, ktorý sa trénuje súčasne s osvojovaním si nových návykov s cieľom dosiahnuť zmenu životného štýlu. Naučte sa byť trpezlivé a pracujte na sebe. Dôverujte si, že to zvládnete a výsledky sa dostavia postupne.

Mám to v génoch!

Je pravda, že genetické faktory majú negatívny vplyv na našu telesnú hmotnosť a celkové zdravie, no približne iba v tridsiatich percentách. Zvyšok tvorí vplyv prostredia a samotný životný štýl.

Kam sa človek počas svojho života s dispozíciou na priberanie dopracuje, záleží od jeho spôsobu života. Znamená to, že aj keď máte genetický predpoklad byť obézna, nemusíte vôbec k tomu dospieť.

Môj metabolizmus je pomalý

Ďalšia obľúbená výhovorka… Argument o pomalom metabolizme u odborníkov na výživu príliš neobstojí, pokiaľ netrpíte inými príznakmi než samotné zvyšovanie váhy.

Musíte si však najskôr uvedomiť, že hlavnou príčinou obezity predstavuje konzumácia vysoko energetických potravín, nedostatok pohybu, nepravidelnosť stravy. A tieto fakty stoja tiež za spomaleným metabolizmom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom