Chcete sa vyhnúť Alzheimerovej chorobe? Stačí si umývať toto...

Chcete sa vyhnúť Alzheimerovej chorobe? Stačí si umývať toto...
Chcete sa vyhnúť Alzheimerovej chorobe? Stačí si umývať toto... Thinkstock

Nový výskum prináša prekvapujúce výsledky a nádej na účinnú liečbu tejto choroby.

Periodontitída, známa aj ako zápal ozubice, môže byť príčinou rýchleho úpadku rozumových schopností u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Naznačujú to vedci v štúdii publikovanej v magazíne Plos One. Ako ukázal ich výskum, ochorenie ozubice šesťnásobne zrýchlilo nástup demencie. Tím výskumníkov z Univerzity v Southamptone a londýnskej King’s College sledoval 59 ľudí v ľahkom až strednom štádiu demencie. Okrem analýzy kognitívnych schopností im vedci odobrali vzorky krvi, aby odmerali úroveň zápalových markerov v tele. Dobrovoľníci následne absolvovali vyšetrenie u zubára.

Ako ukázali výsledky, 22 z nich trpelo vážnou periodontitídou. U zvyšných 37 pacientov sa táto choroba prejavovala výrazne slabšie. Následne 52 pacientov pokračovalo v pokuse ďalej, pričom ich vedci sledovali opakovane počas pol roka. U tých, ktorí mali periodontitídu, si pritom všimli šesťnásobne rýchlejší nástup demencie. “Za šesť mesiacov ste mohli vidieť, ako sa u pacientov zhoršil stav,” priblížil Mark Ide z King’s College. Ako tiež vysvetlil, pre periodontitídu sa dobrovoľníkom do krvného obehu pravidelne dostávali baktérie. Imunitný systém na ne odpovedal vyššou úrovňou protilátok. Prítomnosť týchto látok pritom vedci považujú za príčinu vzniku zápalov poškodzujúcich mozog, a teda zhoršenia rozumových schopností.

Podľa Clivea Holmesa z Univerzity v Southamptone je však potrebné výskum zopakovať a na väčšom množstve ľudí. “Ak ale existuje priame spojenie medzi periodontitídou a zhoršením rozumových schopností, ako táto štúdia naznačuje, potom by liečenie zápalu ozubice mohlo predstavovať možnosť liečby Alzheimerovej choroby,” uviedol. Ako sa tiež vyjadril, so svojím tímom zobral na vedomie aj skutočnosť, že periodontitída by mohla byť pre ľudí trpiacich Alzheimerom bežným ochorením pre ich zhoršenú schopnosť starať sa o svoje zuby.

Podľa Douga Browna z britskej Spoločnosti Alzheimerovej choroby, v prípade dokázania, že periodontitída je podporný faktor ochorenia, lepšia zubná hygiena by ponúkla relatívne priamočiary spôsob, ako spomaliť postup demencie a ako umožniť pacientom zostať dlhší čas nezávislými.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com a www.dailymail.co.uk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom