5 tajomných vecí, ktoré sa s vami dejú počas spánku

5 tajomných vecí, ktoré sa s vami dejú počas spánku
5 tajomných vecí, ktoré sa s vami dejú počas spánku translate.googleusercontent.com

Niekedy sa s nami dejú počas odpočinku čudné veci. Už ste ich zažili?

V noci by sme mali pokojne spať a obnoviť energiu. Napriek tomu je ťažké nájsť osobu, ktorá by sa nikdy nestretla s podivnými a nepríjemnými pocitmi sprevádzajúcimi spánok. Tu sú niektoré z nich.

Spánková paralýza

Čo sa s vami deje? Človek sa v noci prebudí a nemôže sa hýbať. Niekedy sa objavia desivé halucinácie a pocit, že v miestnosti je niekto iný. V stredoveku bol tento stav spojený so zlými duchmi.

Prečo sa to stane?Pri paralýze spánku sa naše svaly „vypínajú“, keď je mozog vzrušený.

Približne 7% populácie prekonalo paralýzu spánku aspoň raz. Hovorí sa, že je to pravdepodobnejšie, keď spíte na chrbte.

Sen v sne

Čo sa s vami deje? Človek vidí sen, potom sa prebudí, ale naďalej sa mu stávajú čudné veci. Ukázalo sa, že sa mu to všetko opäť snívalo. Podobne ako vo filme Počiatok. Po úspechu filmu mnohí ľudia zaznamenali tento fenomén vo väčšej miere.

Prečo sa to deje? Vyznávači ezoteriky veria, že ak máte taký sen, naznačuje je to vaše predispozície k duchovným praktikám. Oficiálna veda však pre tento jav nemá vysvetlenie.

Syndróm explózie hlavy

Čo sa s vami deje? Človek sa prebudí na silný zvuk explózie, ktorá sa v skutočnosti nestala. Niekedy sa zdá, že zvuk  až ohlušuje a zväčša sa stupňuje. Tento fenomén nie je nebezpečný, ale ľudí, ktorí ho zažijú, dokáže vystrašiť. Niektorí si myslia, že majú mŕtvicu.

Prečo sa to stane? Stáva sa to, keď z nejakého dôvodu dochádza k nárastu nervovej aktivity v oblasti mozgu zodpovednej za spracovanie zvuku. Niekedy je tento syndróm spojený s nespavosťou.

Astrálne putovanie

Čo sa s vami deje? Je to neuropsychologický fenomén, počas ktorého sa človek napoly prebudí a sleduje vlastné telo z miesta mimo neho. Ako keby sa pozeral na seba očami inej osoby. Pre mystikov a okultistov to potvrdzuje existenciu duše.

Prečo sa to stane? Tento jav sa dá len veľmi ťažko študovať. Aj keď vedci vedia, že existuje ilúzia odchodu z tela, nie je jasné, ako funguje a prečo vzniká. Niektorí však poznajú spôsob, ako zámerne navodiť tento stav. Robia to preto, aby rozšírili hranice svojich kognitívnych schopností.

Spánková apnoe

Čo sa s vami deje? Spánková apnoe je náhle zastavenie dýchania počas spánku, na čo sa dotyčná osoba prebudí. Kvalita spánku klesá, mozog zažije nedostatok kyslíka a človek potom trpí nedostatkom odpočinku. Počas spánkovej apnoe sa kolíše aj váš tlak, čo môže spôsobiť problémy so srdcom.

Prečo sa to deje? Počas spánku sa svaly hltana uvoľnia, čo niekedy vedie k upchatiu dýchacích ciest. Riziko vzniku tohto javu zvyšuje najmä obezita, fajčenie a staroba.

www.brightside.me

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom