Čerstvý chlieb: Je skutočne čerstvý?

Chlieb, žena, výživa, jedlo, pečivo, chleba, jesť, strava
shutterstock.com

Potravina, bez ktorej sa niektorí nedokážeme zaobísť. No ani chlieb už nechutí tak ako kedysi. Čo sa všetko zmenilo?

Za posledných 20 rokov došlo k dramatickému úpadku kvality potravín. Týka sa to aj chleba – potraviny, ktorá sa objavuje na našom stole takmer každý deň. Vyzerá síce stále rovnako ako predtým, no zmenil sa bohužiaľ spôsob výroby a chuť.

Nebezpečné enzýmy a éčka

Nachádzajú sa takmer všade a nevyhol sa im ani chlieb. Predtým sa táto základná potravina vyrábala z kvásku, múky a vody. V súčasnosti sa pripravuje z polotovarov – špeciálnych zmesí obsahujúcich umŕtvený priemyselný kvások a tiež prídavne látky (tzv. éčka).

Je mäkkosť chleba zárukou kvality?

Keď kupujete chlieb, skúšate stlačením jeho mäkkosť. To býva pre vás zárukou čerstvosti. No je to v skutočnosti tak? Túto mäkkosť väčšina výrobcov dosiahne tak, že skráti čas pečenia. Preto už za tri dni sa na ňom objaví pleseň. „Skrátenie času sa docieli i používaním spomínaných enzýmov a éčok. Keď uberiete z výroby chleba čas, zoberiete mu i všetky jeho kvality vrátane vône a chuti“, hovorí docent Jozef Příhoda, ktorý sa na vysokej škole chemicko-technologickej venuje výrobe chleba väčšinu svojho života.

Staronový chlieb?

Ďalšie negatívum uberajúce na kvalite chleba nášho každodenného predstavuje, že v snahe znížiť výrobné náklady sa do cesta pri výrobe nového voňavého bochníka pridáva pomletý chlieb, ktorý sa nepredal. V niektorých prípadoch tvorí tento starý chlieb až desatinu objemu toho nového. Už len málo výrobcov sa drží starých tradičných receptúr. Potraviny sa z roka na rok stávajú čoraz drahšie, no ich kvalita naopak klesá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom