Ako na imunitu v zime? Posilnite sa vďaka týmto radám

Teplomer Jesen zima predpoved  pocasie ochladenie prehánky namraza
Foto: ilustračné, GettyImages

Zistite, ako vitamín C a zinok môžu byť vaši najlepší spojenci v boji so zimnými chorobami. Posilňujte imunitu a choďte zimou s plnou vitalitou!

Určite to poznáte. Zima, sychravé počasie … a vreckovka. Konzumujte vyváženú stravu s dostatkom ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a bielkovín. Vitamín C (obsiahnutý v citrusových plodoch, brokolici a paprike) a vitamín D (získate ho aj zo slnečného žiarenia) sú špeciálne užitočné pre imunitu.

Ktoré vitamíny sú vlastne pre našu imunitu najdôležitejšie? Hoci je imunitný systém nesmierne zložitý, vedci sa zhodujú v tom, že kľúčové sú pre ľudský organizmus a jeho odolnosť dve zložky: vitamín C a zinok.

Vitamín C je kľúčový pre imunitu, obzvlášť v zime. Fajčiari by mali byť na jeho pravidelný príjem extra pozorní. Každodenne je pre posilnenie imunitného systému účinné užívať vitamín C, obzvlášť však v zime, počas ochorení alebo pri namáhavej fyzickej práci.

Nemali by naň zabúdať ani fajčiari, keďže každá cigareta prudko zníži v tele jeho hladinu na takmer nulovú hodnotu. Povzbudivé účinky vitamínu C sa prejavia takmer hneď, už prvý deň po jeho užití. Pre človeka je teda akousi prvou pomocou pri útoku chrípky či nachladnutia.

Taktiež zinok je pre našu imunitu dôležitý. Oproti vitamínu C sa však po užití musí zabudovať do enzýmov, preto sa jeho účinok prejaví až neskôr, o 2 – 3 dni. Zinok pretrváva však dlhšie a po prvej pomoci vitamínu C je akoby ošetrujúcim lekárom imunity človeka. Obe zložky spolu dodávajú človeku vitalitu, posilňujú jeho imunitu, chránia ho pred prechladnutím a pomáhajú urýchľovať proces liečenia.

Okrem vitamínov je dôležitý kvalitný spánok, a to pre obnovu tela a posilnenie imunity. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim. Rovnako aj pravidelná, mierne intenzívna fyzická aktivita môže podporiť imunitný systém. To nemusí znamenať ťažké cvičenie; chôdza alebo joga môže byť rovnako účinná.

Udržiavajte tiež dostatočnú hladinu hydratácie. Vlhkosť môže ovplyvniť, ako dobre funguje váš imunitný systém. Dodržiavajte základné pravidlá hygieny, ako je umývanie rúk a udržiavanie čistého prostredia, aby ste predchádzali prenosu infekcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom