Viete o tomto zázračnom orgáne všetko? Ako sa prejavuje jeho volanie o pomoc a čo ho očistí od toxínov vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Podľa čínskeho kalendára je mesiac apríl mesiacom pečene. Čo to znamená? V tento mesiac je vaša pečeň viac citlivá a preto je dôležité, aby ste boli v apríli na tento orgán opatrní – zvlášť, ak s pečeňou máte nejaký problém.
Viete však o pečeni všetko?
Je všeobecne známe, že pečeň je tzv. čističkou, filtrom tela. Všetky toxíny sú filtrované cez pečeň. Čo je menej známe a praktická medicína to možno nie veľmi priznáva, je fakt, že každá choroba pôvodne začína v pečeni. Preto sa odporúča detoxikácia pečene aspoň 2 x ročne – jar a jeseň.
Okrem filtrácie toxínov však pečeň dokáže aj veľa iných vecí:
- vyrába glukózu, ktorá nám dodáva energiu – to znamená, že ak sa cítite unavený, chýba vám energia, je dobré vyčistiť pečeň
- vyrába aminokyseliny, ktoré sa v tele stávajú proteínmi
- vyrába steroidy a sexuálne hormóny. Ak chýba sexuálny apetít, ak ženy majú predmenštruačný syndróm a v menoapuze – je opäť dobré vyčistiť pečeň
- vytvára tekutiny, ktoré spracovávajú potravu
- produkuje žlč, ktorá rozkladá tuk
- odstraňuje nedobrý cholesterol
- ukladá imunitné bunky
- produkuje interferon – silný zabijak baktérií
- produkuje väčšinu telovej lymfy
- vytvára prvky na zrážanie krvi
- vytvára a ukladá vitamíny a železo
Nuž, má čo robiť – chúďa pečeň. Buďte k nej preto tolerantní, starajte sa o tento dôležitý orgán v tele. Úžasné na pečeni je to, že sa dokáže krásne regenerovať, ak jej pri tom pomôžete.
Ako jej teda pomáhať?
V prvom rade nejedzte veci, ktoré sú toxické a neprirodzené. Aj keď v súčasnosti je to dosť problematické, pretože chémia nás prenasleduje na každom kroku. Zvažujte preto starostlivo, čo konzumujete a hlavne – neprejedajte sa.
Pečeň vstrebáva aj emócie, snažte sa preto dať svoj život do rovnováhy.
Existujú v lekárňach, ale aj v obchodoch rôzne čaje, ktoré čistia pečeň.
Osobitnú pozornosť si však určite zaslúži ostropestrec mariánsky. Je doslova balzamom pre pečeň. Obsahuje zlúčeniny, ktoré odborníci označujú ako silymarín. Chráni tkanivá pečene a podporuje v nej regeneráciu buniek. Táto bylinka je vhodná pri akútnych a chronických zápaloch pečene, mononukleóze, aj v prípade cirhózy pečene. Nápomocná môže byť aj u nakazených žltačkou a pri rekonvalescencii, pozitívne výsledky sú aj pri žlčníkových kameňoch. Dostupný je tiež olej zo semien ostropestrca. Má horkú, no jemnú chuť, podporuje tvorbu žlče a pozitívne pôsobí na pečeň a ľadviny. Ostropestrec je aj skvelá prevencia pri užívaní liekov zaťažujúcich pečeň alebo pre povolania pracujúce s chemikáliami.
Ďalším pomocníkom pri detoxikácii pečene je koreň púpavy, oranžovo – červené plody kustovnice (dostanete určite kúpiť v zdravej výžive).
Pečeň je podľa tzv. orgánových hodín aktívna medzi 1 – 3 hodinou rannou, čo znamená, že aktívne pracuje na očisťovaní nášho organizmu. Zároveň regeneruje samú seba, čo najlepšie prebieha v ležiacej polohe a v teple. Preto v tomto čase sa neodporúča nič konzumovať, ani piť alkoholické nápoje.
Inka Nemezis