Ako udržiavať vzťahy s rodinou na diaľku aj po sviatkoch? Existuje veľa užitočných tipov, ktoré udržia vaše spojenie silné, bez ohľadu na vzdialenosť.

Ako udržiavať vzťahy s rodinou na diaľku aj po sviatkoch? Existuje veľa užitočných tipov, ktoré udržia vaše spojenie silné, bez ohľadu na vzdialenosť.
Ako udržiavať vzťahy s rodinou na diaľku aj po sviatkoch? Existuje veľa užitočných tipov, ktoré udržia vaše spojenie silné, bez ohľadu na vzdialenosť. Foto: ilustračné, GettyImages

Existuje mnoho dôvodov, kedy rodinu, ktorá je si blízka, môže rozdeliť väčšiu vzdialenosť. Presťahovali ste sa za prácou, novou láskou alebo jednoducho preto, že ste vždy túžili žiť vo veľkom meste alebo naopak v prírode? Či už sú to starí rodičia, ktorí sú ďaleko od svojich vnúčat alebo dokonca rodičia, ktorým deti odchádzajú na vysokú školu, udržovanie vzťahov na diaľku dá niekedy človeku psychicky zabrať. Nech už je situácia akákoľvek, život bez našich najbližších je vždy ťažký. A po vianočných sviatkoch, kedy ste ich definitívne doma navštívili dvojnásobne. Práve preto sme pre vás spísali tipy, ako udržovať vzťahy na diaľku v priebehu celého roka. Našťastie existuje mnoho užitočných tipov, ktoré udržia vaše spojenie silné, bez ohľadu na vzdialenosť. Neváhajte sa inšpirovať…

Ako udržiavať vzťahy s rodinou na diaľku aj po sviatkoch?

1. Zdieľajte všetko v rodinných chatovacích skupinách

Môžeme byť veľmi vďační, že žijeme v čase, keď aj staršia generácia stále viac prijíma moderné technológie ako sú napríklad chytré telefóny. To robí naše spojenie s nimi o poznanie jednoduchšie. Zatiaľ čo mnoho ľudí môže mať výhrady k používaniu sociálnych médií, pre rodinu na diaľku, ďaleko prevažujú ich výhody nad nevýhodami. Nedávna štúdia lekárok Mudr. Lindy Kaya a Mudr. Sally Quinn zistila, že používanie online systému, ako je napríklad WhatsApp, je pre spojenie priateľov a rodiny ideálnym riešením a môže mať pozitívny vplyv na našu psychickú pohodu.

2. Naplánujete volanie (a držte sa toho!)

Keď sa lúčite, sľubujete si, že čoskoro zase zavoláte, ale čo si budeme rozprávať… niekde medzi prácou, školou, rodinou, každodennými povinnosťami môže pokojne ubehnúť celý mesiac. Len si spomeňte na citát Benjamina Franklina:

„Ak sa vám nepodarí plánovať, plánujete zlyhať!“

Urobte si chvíľku a skontrolujte svoje plány na ďalší mesiac a nájdite pár konkrétnych termínov v týždni, ktoré si vyhraďte na telefonát rodine. Všetko potom zaneste napríklad do Google Calendára a nastavte ako opakujúcu sa záležitosť. Do kalendára potom môžete pridať kohokoľvek, kto má dostať upozornenie na blížiaci sa hovor. Jedným z časov, ktoré sú ideálne na rýchle denné hovory s rodinou na diaľku, je napríklad vaše každodenné dochádzanie do práce.

3. Stretnite sa tak často, ako je to len možné

Môže byť lákavé využiť deň dovolenky, aby ste sa „dostali preč ďaleko od všetkého“. Napríklad utiekli na tropický ostrov alebo vyrazili vidieť vaše dlho vysnívané mesto. Snažte sa však nájsť vo vašich pravidelných dovolenkách balans a časť svojho voľného času venujte návšteve najbližších príbuzných žijúcich ďaleko. Mnoho z nás si neuvedomuje, koľko času máme vlastne s našimi blízkymi.

4. Majte prehľad o špeciálnych dátumoch

Pamätáte si, kedy má narodeniny vaša babička? Alebo vaša sesternica? Nebojte sa, nie ste v tom sami. Pre väčšinu z nás je ťažké sledovať dátumy narodenia, sviatkov alebo výročia aj v rámci vašej najužšej rodiny. Urobte si chvíľku času, posaďte sa a na kus papiera alebo do špeciálnej aplikácie v telefóne si napíšte zoznam všetkých členov rodiny a ich narodenín (či iných zvláštnych dát). Užitočným zdrojom informácií môže byť napríklad sociálna sieť Facebook, ktorá je bohatým zdrojom pre dáta všetkého druhu. Potom opäť môžete použiť váš Google kalendár, aby ste dostali upozornenie vždy pár dní pred týmito udalosťami a tým pádom nikdy na nič nezabudnete.

5. Obdarovávajte

Všetci vieme, aké skvelé je dostať darček. Ale vedeli ste, že dávanie darčekov je ešte oveľa lepší pocit? To koniec koncov nedávno potvrdila štúdia Asociácie pre psychologickú vedu. Navyše darcovstvo môže dokonca pozitívne utvárať hodnoty detí. Pokiaľ ide o darčeky pre rodinu na diaľku, existuje niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť posilniť silný vzťah, a nemusíte rozhodne čakať, až budete mať cestu. Zabaľte prekvapenie do balíčka a odošlite s pekným listom kedykoľvek. Uvidíte, aké bude prekvapenie na druhej strane, až balíček dorazí.

6. Využite moderné aplikácie

Ako už určite dobre viete, svet moderných technológií vám môže poskytnúť mnoho skvelých nástrojov, ako zostať v spojení s rodinou aj na diaľku. Napríklad zdieľaný rodinný fotoalbum? Existuje mnoho takých aplikácií, kde môžete zdieľať s rodinou aktuálne fotografie, a to prakticky bez práce, pretože sa sami budú ukladať na vzdialený server tak, aby si ich vaši príbuzní mohli prezrieť. Je to ideálne riešenie pre z vás, ktorí nedôverujú verejným sociálnych sieťach ako je Facebook alebo Instagram. Tieto zdieľané fotoalbumy sú totiž dokonale súkromné a majú mnohokrát niekoľko fázové overenie totožnosti.

Zdroj: zenysro.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom