Ako jesť, aby ste mali kvalitný spánok?

Ako jesť, aby ste mali kvalitný spánok?
Ako jesť, aby ste mali kvalitný spánok? Thinkstock

Vstávate ráno unavená, máte ľahký spánok a v noci sa často  budíte? Kvalitný spánok je pre regeneráciu organizmu nevyhnutný, a v dnešnej uponáhľanej dobe obzvlášť. Problémy so spánkom môžu mať samozrejme rôzne príčiny, niekedy ale jednoducho súvisia s tým čo a kedy počas dňa jeme.

Ak chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, skúste nasledujúce tipy:

Striedma večera

Na večeru si dajte len menšiu porciu. Ak si totiž doprajete príliš veľa jedla, s plným žalúdkom sa nebudete cítiť dobre a bude sa vám ťažšie zaspávať. Príliš malá porcia sa ale tiež nevyplatí –  prebudiť vás v noci môže aj pocit hladu.

Pozor na tuky a bielkoviny

Ustrážte si večer aj príjem tukov a bielkovín. Mastné jedlá zaťažujú trávenie, potraviny bohaté na bielkoviny zase v mozgu stimulujú tvorbu látok, vďaka ktorým sme bdelší. Nízkotučné jedlá organizmus strávi rýchlejšie, zdravé sacharidy zase stimulujú chemické reakcie, ktoré telu pomôžu uvoľniť sa a pripraviť sa na spánok. Naplánujte si večeru tak, aby v nej boli prevažne  zdravé sacharidy v podobe zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín a strukovín a pridajte len malú porciu bielkovín.

Káva a alkohol rovná sa prebdená noc

Ak kávu pijete pravidelne, vaše telo už na ňu môže byť zvyknuté a so zaspávaním nemusíte mať problém. Faktom ale zostáva, že kofeín a alkohol môžu narušiť optimálnu kvalitu spánku – aj keď zaspíte, nasleduje časté budenie a telo sa tak nedostane do najdôležitejšej fázy hlbokého spánku.

Menej tekutín

Večer obmedzte aj príjem tekutín – príčinou nepokojného spánku a častého vstávania môže byť aj plný mechúr. Snažte sa tekutiny pravidelne dopĺňať v priebehu celého dňa, nenechávajte to len na večer.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom