Ako je to so sexuálnou orientáciou? Môže sa mne či partnerovi zmeniť?

Generacie partneri partnerstvo vztah homosexualita transsexualita lgbt

Je možné, že sa časom z heterosexuála stane homosexuál? Stalo sa to vám alebo vášmu partnerovi? V podstate je to bežné, že si svoju orientáciu počas života nepripúšťate a naplno si ju uvedomíte a uznáte aj vo vyššom veku. Sexuálna orientácia sa však nemení, od narodenia ju jednoducho máme v sebe.

Je dôležité si uvedomiť, že sexuálna orientácia nie je voľbou a nie je možné ju jednoducho zmeniť. Heterosexualita a homosexualita sú rôzne spôsoby prežívania sexuality, ktoré sa môžu u ľudí prejaviť v rôznych štádiách ich života.

Sexuálna orientácia je súčasťou identity každého jednotlivca, a vyvinutie sa v tomto smere môže byť výsledkom hlbokých vnútorných pocitov a skúseností. Heterosexualita a homosexualita sú rôzne spôsoby prežívania sexuality, ktoré sa môžu u ľudí prejaviť v rôznych štádiách ich života.

Ak sa vám alebo vášmu partnerovi vyskytne otázka alebo zmena v sexuálnej orientácii, je dôležité vyhľadať otvorený a podporný dialóg. Zmeny v sexuálnej orientácii môžu byť pre ľudí náročné emocionálne skúsenosti, a komunikácia môže byť kľúčom k pochopeniu a podpore.

V každom prípade je dôležité rešpektovať sexuálnu orientáciu každého človeka a neviniť nikoho za zmeny, ktoré sa môžu v priebehu života vyskytnúť.

Skrývaná homosexualita

Homosexualita nie je psychická porucha ani nevzniká v dôsledku negatívnych emocionálnych skúseností. Výskumy totiž dokázali, že hlavná štruktúra mozgu je ženská. A o tom, že bude muž mužom, rozhodujú dve dávky mužských hormónov zvaných androgény ešte v prenatálnom období. Vďaka prvému prílivu hormónov sa vytvoria mužské genitálie.

No na to, aby muž rozmýšľal ako muž, potrebuje aj druhú dávku. Ak ju nedostane, stáva sa z neho homosexuál alebo transsexuál. Z toho vyplýva, že váš manžel si orientáciu nezmenil. Len ju skrýval alebo potláčal pred okolitým svetom. Možno o nej ani sám nevedel či skôr nechcel vedieť.

Sexuálna orientácia je nemenná

Už počas šiesteho alebo ôsmeho týždňa po počatí sa teda rozhoduje o sexuálnej orientácii. Ak vášho muža začalo priťahovať rovnaké pohlavie, nestalo sa tak vplyvom vonkajších okolností.

Mnoho homosexuálov svoju orientáciu maskuje či sa snaží potlačiť. Strach pred predsudkami a odsúdením ich privedie k rozhodnutiu oženiť sa a založiť si rodinu. No to nezmení na veci nič. Rovnaké pohlavie ho bude priťahovať i naďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom