9 super tipov, ako prekonať zimné obdobie s radosťou!

Zdravie
9 super tipov, ako prekonať zimné obdobie s radosťou! thinkstockphotos

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorí neobľubujú zimu a považujú ju za pochmúrnu a depresívnu? Prinášame vám niekoľko tipov, ako si toto obdobie ľahko a efektívne spríjemniť.

1. Pravidelný pohyb

Šport má množstvo pozitívnych účinkov. Udržíte si peknú postavu a budete zdravá a svieža. Zároveň sa vám počas športovania vyplavujú do tela hormóny šťastia, ktoré vám zlepšia náladu.

2. Kvalitný spánok

Spánok je dôležitý pre duševné funkcie, ako je pamäť a učenie. Má výrazný vplyv na to, ako bude mozog fungovať. Jeho nedostatok výrazne zhoršuje kvalitu života. Preto si počas dlhých zimných večerov doprajte dostatok relaxu a oddychu. Zabaľte sa do periny, vypnite svoju myseľ a odpočívajte.

3. Jedlom k zdraviu a dobrej nálade

V zime si telo pýta viac mastných a sladkých pokrmov. Napriek tomu skúste mať svoje chute pod kontrolou. Cukor, mastné, či veľmi slané jedlá sa podieľajú na zlej nálade, depresii a výrazne znižujú schopnosť sústrediť sa. V zimných mesiacoch konzumujte dostatok bielkovín a komplexných sacharidov. Jedzte oriešky, celozrnné potraviny, čerstvú zeleninu a ovocie. Tieto potraviny obsahujú látky stimulujúce nervovú sústavu, a preto vám môžu pomôcť prekonať negatívne pocity a nálady.

4. Antidepresívne bylinky

Ľubovník bodkovaný sa používa na liečbu nespavosti, proti stresu, nervozite a smútku. Najmä v zahraničí sa stal synonymom antidepresívneho liečiva. Čaj z ľubovníka bude fungovať rovnako ako antidepresívna tabletka, s tým rozdielom, že nemá vedľajšie účinky. Neodporúča sa však tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom s poruchami obličiek a pečene a pacientom s HIV vírusom. Upokojujúce účinky má aj medovka a valeriána. Ranný čaj vás pripraví na ťažký deň, poobedný čaj upokojí po stresujúcom dni v práci.

5. Meditujte

Meditácia patrí tiež medzi veľmi účinné zbrane proti zlej nálade a ľudia, ktorí ju pravidelne praktizujú, sú zväčša aj vyrovnanejší, pokojnejší a ľahšie zvládajú každodenné problémy. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite, predstavte si miesto, kde máte pocit tepla a cítite sa príjemne a uvoľnene. Predstavujte si všetky farby, zvuky a vône.

6. Milujte sa

Zima je vraj ideálnym časom na sexuálny život a počatie. Svoj sexuálny apetít podporte správnou životosprávou bohatou na vitamíny, minerály a horčík. Vďaka nemu vám to v posteli nebude škrípať. Horčík nájdete v kakau, čokoláde, sóji a orechoch.

7. Svetelná terapia

Je dokázané, že vďaka infračervenému svetlu sa vám uľaví od bolesti, ktorú spôsobujú stuhnuté svaly a kĺby. Toto liečivé svetlo vytvára príjemné teplo, ktoré preniká hlboko do pokožky, zvyšuje cirkuláciu a zahrieva svaly, ktoré sa následne uvoľnia. Zvýšená cirkulácia krvi zároveň pomáha telu, aby sa zbavilo nečistôt a rýchlo prepraví okysličenú krv k preťaženým alebo bolestivým svalom.

8. Prechádzka v prírode

Príjemný spôsob, ako využiť voľný čas. Pobytom na čerstvom vzduchu odbúrate únavu a bude sa vám lepšie spať. Pohybom vonku sa zároveň dáte do boja s telesným tukom a spálite zopár joulov navyše. Denné svetlo zdvihne hladinu sérotonínu a hneď budete mať lepšiu náladu.

9. Ponorte sa do termálnej vody

Na Slovensku máme mnoho kúpeľov a akvaparkov, kde si môžete zaplávať a nebudete pritom drkotať zubami. Termálne vody s teplotou minimálne 37 stupňov Celzia majú pozitívne účinky na naše zdravie, takže neplaťte za lieky a doprajte si kúpeľ v teplej vode pod holým nebom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom