6 vážnych manželských kríz: Ako ich prekonať?

6 vážnych manželských kríz: Ako ich prekonať?
6 vážnych manželských kríz: Ako ich prekonať? Thinkstock

Život nám do cesty stále stavia prekážky, ktoré dokážu naše bytie obrátiť naruby. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme tie, ktoré môžu mať zdrvujúci dopad na váš vzťah. Keď ich však spoločne prekonáte, máte šancu na večnú lásku!

Už dávno ste zistili, že váš život sa nie vždy vyvíja podľa vašich predstáv? Aké vážne prekážky vás môžu stretnúť v súvislosti s vašou láskou a ako ich prekonať?

1. Príchod dieťaťa

Spoločné dieťa prináša do každého vzťahu obrovskú zmenu a množstvo nových situácií, s ktorými si treba poradiť. Stávate sa rodičmi, a na túto úlohu vás nikto nepripravil. Navyše dieťaťu venujete všetku pozornosť a na partnera a spoločné aktivity akosi nezostáva čas. „Hovorte so svojim partnerom o zmenách, ktoré sa dejú v súvislosti s príchodom dieťaťa a dajte mu pocítiť, že je pre vás stále dôležitý,“ hovorí psychologička Lauren Napolitano. Nedostatok času skúste riešiť aspoň na chvíľu napríklad pestúnkou a ukradnite si čas aj pre váš vzťah. Zanedbávanie partnera vás totiž môže stáť manželstvo.

2. Neplodnosť

Túžite po spoločnom dieťati a nedarí sa vám? Aj toto je jedna z vážnych prekážok vo vzťahu, ktorá ho môže zničiť. Predtým, než sa však začnete vzájomne obviňovať, skúste túto situáciu riešiť. „Najlepšia vec, ktorú pri prekonávaní tejto prekážky urobíte, je, ak spoločne preskúmate možné riešenia neplodnosti. Vždy je nádej. Dnes predsa máte k dispozícii oveľa viac možností ako tomu bolo v minulosti. Pre vás je v prvom rade dôležité spojiť svoje sily pri dosahovaní spoločného cieľa, a to: Byť rodičmi,“ hovorí psychologička.

3. Nevera

sex, nevera, konflikt, problémy v sexe, manželstvo, dvaja, pár, zrada
Thinkstock

Partnerská zrada spôsobuje vážnym zlom vo vašom vzťahu. Podľa Napolitano treba mať však na zreteli: „Nevera sa deje vo vzťahu, ktorí tvoria dvaja ľudia, a nie jeden. Preto máte na nej obaja svoj podiel viny. Akonáhle sa prestanete cítiť ako obeť alebo páchateľ, môžete sa pokúsiť pochopiť spolu, ako sa to stalo. Keď obaja dospejete k odhaleniu, ako ste prispeli k situácii, vaše puto lásky môže zosilnieť. Koniec koncov aj to je jeden z dôvodov, prečo existuje fráza ´Čo ťa nezabije, to ťa posilní´. Ak ste obaja ochotní vo vzťahu pokračovať a udržiavať otvorené srdce i mysle, váš vzťah môže byť lepší ako kedykoľvek predtým.“

4. Vážna choroba

Vážna choroba vám umožní vidieť vášho manžela v úplne inom svetle, ako tomu bolo počas šťastných zdravých dní. Možno ukážete so seba tú časť osobnosti, ktorú by ste chceli nechať skrytú a naplno si uvedomíte zmysel povestnej vety: Manželmi v dobrom i zlom. „Či už je to hospitalizácia po dopravnej nehode, alebo boj s rakovinou, takéto životné situácie sú veľmi náročné a vyžadujú pevný charakter. V tomto prípade neexistuje jednoznačný recept na šťastie. Snáď len snažiť sa sústrediť na svetlé body vo vašom partnerskom či osobnom živote, ktoré vám dodajú potrebnú silu prekonať túto ťažkú prekážku,“ hovorí Lauren Napolitano.

5. Starostlivosť o chorých rodičov

Chorý rodič sa v mnohých smeroch podobá príchodu dieťaťa do rodiny. Takisto vyžaduje pozornosť a starostlivosť. Skĺbiť túto situáciu s vašim vzťahom môže byť vážny problém. „V prvom rade potrebujete podporu aj od svojho manžela, byť flexibilná a snažiť sa rozdeliť čas medzi chorého rodiča a vášho partnera. To bez jeho pochopenia a pomoci však nebude možné,“ tvrdí odborníčka.

6. Strata zamestnania či nedostatok financii

V pozadí väčšiny vašich konfliktov figuruje práve nedostatok peňazí. Ak váš partner príde o prácu, určite mu nepomôže vaše obviňovanie a výčitky. „Nedokážete sami ako pár riešiť finančnú krízu? Skúste vyhľadať odbornú pomoc,“ radí psychologička Lauren Napolitano.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom