5 skrytých príčin akné a spôsoby, ako sa ich zbaviť

Akne.jpg
5 skrytých príčin akné a spôsoby, ako sa ich zbaviť brightside.me

Trápia vás vyrážky na krku, hrudi, chrbte či nohách? Odhaľte príčinu a zvoľte podľa toho liečbu.

Akné na rôznych miestach na tele má i rôzne príčiny. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete aké.

Chrbát a ramená

Akné na chrbte by mohlo byť spôsobené popruhmi batohu alebo tesným syntetickým oblečením. Ak máte malé červené pupienky, potom je to pravdepodobne reakcia na pracie prostriedky alebo chemikálie v domácnosti. Vášeň pre mastné a vyprážané jedlá môže byť tiež príčinou vzniku akné.

  • Takéto pupienky sa dobre ošetrujú soľnými vodnými kúpeľmi raz za týždeň alebo ľahkým opláchnutím jablčným octom a vodou v pomere 1: 2.

Krk

Pevný golier môže dráždiť vašu pokožku a spôsobiť vznik nepríjemných vyrážok. Akné na krku býva tiež výsledkom alergie na šampón, ktorý vám stečie na telo počas umývania vlasov. Ďalšou príčinou pupienkov je konzumácia väčšieho množstva sladkostí, tak ako v prvom prípade. 

  • Otrite si krk vatovým tampónom namočeným v citrónovej alebo limetkovej šťave, nechajte ju pôsobiť 10 minút a potom umyte teplou vodou.

Ruky a plecia

Výskyt pupienkov na týchto miestach môžu spôsobiť problémy s tráviacim systémom, alergické reakcie na čistiace prostriedky a antibiotiká. Ak navštevujete bazén, sauny alebo telocvične, mohli ste taktiež dostať plesňovú infekciu, ktorá vedie k akné.

  • Ak vaše pupienky nie sú spôsobené hubou, potom sa ich možno zbaviť zemiakovou šťavou. Tu je jednoduchý recept: rozkrojte surový zemiak na polovicu a rozotrite ho na problémové oblasti. Potom ho po pol hodine umyte.

Nohy

Nízka hygiena a tesné pančucháče zo syntetického materiálu bývajú najčastejšími príčinami, pokiaľ ide o výskyt akné na nohách. Vyrážky sa môžu objaviť aj po holení, keď ste sa zbavovali chĺpkov tupým holiacim strojčekom alebo proti ich rastu.

  • Pridajte 5-6 kvapiek oleja z čajovníka do sprchového gélu a umyte ako obvykle.

Hruď

Najčastejšou príčinou akné na hrudi je alergická reakcia na prášok alebo sprchový gél. Takéto pupienky sa môžu vyskytnúť aj ako reakcia na studené nápoje, korenie a morské plody.

  • Zmiešajte sódu s vodou a výslednou kašou masírujte pokožku. Potom ho umyte teplou vodou.

www.brightside.me

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom