4 veci, ktoré ničia vašu pamäť

4 veci, ktoré ničia vašu pamäť
4 veci, ktoré ničia vašu pamäť Thinkstock

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k nedostatočnej pamäti vrátane požiadaviek pracovného a osobného života a známeho stresu. Ste im vystavení aj vy?

Zabúdate čoraz viac? Viete, čo to spôsobuje?  Je všeobecne známe, že zhoršenie našej pamäte prichádza s vekom. No nielen starnutie prispieva k tomu, že zabúdame.

Je niekoľko ďalších dôvodov, prečo máme problém s našou pamäťou:

  • lieky

Niektoré lieky, ako sú napríklad anestetiká, antihistaminiká, pilulky na chudnutie a lieky na vysoký krvný tlak, môžu spôsobiť zmätok v mozgu, a tak stratíme pamäť pre určité veci a detaily.

  • Hormonálne zmeny

Zabúdanie môže byť následkom tehotenstva, menopauzy alebo iných hormonálnych zmien (kvôli liekom), ale toto sa považuje za normálne.

  • Nedostatok spánku

Keď si nedoprajeme správny a dostatočný odpočinok, môžeme si všimnúť problémy so zadržiavaním informácií a zmenu reflexov i pamäte. Takže by sme mali spať viac ako 6 hodín alebo riešiť problém s nespavosťou.

  • Vysoký tlak

Ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak, majú zvýšené riziko postihnutia kognitívnych porúch a problémov s pamäťou od veku 45 rokov. Hlavným dôvodom je oslabenie malých mozgových artérií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom