4 perfektné rady, ako sa chrániť pred prechladnutím

Prechladnutie, nádcha, chrípka, choroba, ochorenie, kýchať, smrkať
Thinkstock

Jesenné ochladenie počasia a výkyvy teplôt nepriaznivo vplývajú na ľudský organizmus. Prevencia voči chorobám má práve v tomto období svoje opodstatnenie.

Obdobie nádchy, chrípky a prechladnutia patrí k jeseni, a preto vám prinášame niekoľko rád, ako si chrániť imunitný systém.

1. Nápoj na zahriatie organizmu

Zmena počasia môže spôsobiť prechladnutie, ktorého sprievodným znakom je nepríjemný pocit chladu. Teplý nápoj zahreje telo aj dušu a pomôže sa popasovať s nádchou či bolesťou hlavy. Stačí v horúcej vode povariť celú škoricu, pár klinčekov, 2 zrnká nového korenia a po scedení pridať citrón a med.

Tip: Med pridávajte až vtedy, keď má nápoj takú teplotu, že vás v ňom nepáli malíček, zachová si tak všetky výživné látky.

Posilnite svoju imunitu: Pripravte si vitamínovú bombu!

2. Naparovanie nad odvarmi

Overeným domácim receptom na uvoľnenie nádchy je naparovanie sa nad odvarmi. Do horúcej vody sa bežne pridáva soľ (najlepšie morská) či harmanček. Za vyskúšanie stojí aj odvar z bazového kvetu, ktorý pomôže aj pri bolestiach hlavy.

3. Infralampa pomôže aj pri bolestiach svalov

Teplo a svetlo, ktoré vyžaruje z infralampy je účinným pomocníkom pri prechladnutí a nádche, ale aj pri zápalových ochoreniach, bolestiach svalov či pri liečbe akné alebo reumy. Používanie infralampy je jednoduché, postihnuté miesta ňou stačí nahrievať raz denne po dobu 15-20 minút vo vzdialenosti 25-50 cm od daného miesta. V prípade nahrievania tváre je potrebné mať zatvorené oči.

Vitalita v zime: Ktoré vitamíny sú dôležité?

4. Teplý kúpeľ na nohy

Studené nohy sú súčasťou takmer každého prechladnutia. Uľaviť si od pocitu chladu však možno použitím masážnej vaničky na nohy, ktorá nielen zahreje, ale aj odbremení od bolesti. Masážne vaničky sú vybavené možnosťou zvoliť si rôznu intenzitu masáže podľa potreby či nálady a s funkciou prihrievania ostane teplota vody optimálna počas celého kúpeľa.

Tip: Pri niektorých typoch vaničiek je možné pridať do vody aj pár kvapiek esenciálneho oleja, ktorý príjemne kúpeľ prevonia. Levanduľová esencia má však nielen príjemnú vôňu, ale aj uvoľňujúce účinky na organizmus.

Zdroj: OKAY Slovakia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom