Čo urobila korona s duševným zdravím Slovákov?
Korona. Po takmer troch mesiacoch izolácie nám toto obdobie pripadá ako zlý sen. Život sa postupne vracia do normálu a my sme s odstupom času schopní zhodnotiť toto obdobie. Čo nám korona dala a čo vzala? Spýtali sme sa vzťahovej poradkyne Miriam Šramovej.
Ako by ste charakterizovali obdobie korony a izolácie z hľadiska psychického zdravia?
Ľudia vnímali a prežívali koronu vo viacerých fázach. Po prvotnom šoku a nariadeniach obmedzujúcich pohyb a sociálny kontakt, nastala medzi ľuďmi panika. Panika, strach a neistota z neznáma. Nevedeli sme čo nás čaká, ako sa to vyvinie ani ako dlho to bude trvať. Aké budú následky. Ľudia začali enormne nakupovať a robiť si zásoby. Tento jav bol identický v každej krajine postihnutej koronavírusom. Z pultov mizli dezinfekčné prostriedky, toaletný papier, múka, cestoviny. Ak nepočítame chrípkovú epidémiu, naša krajina nemá s epidémiou skúsenosti, naposledy sme tu mali…. v roku…. Nastala fáza infodémie. Z každej strany sme boli zahlcovaní informáciami o víruse, príznakoch, obetiach, liečbe, opatreniach. Aj vďaka prijatým včasným a ráznym rozhodnutiam a disciplinovanosti občanov sa naša krajina popasovala s pandémiou ukážkovo a obetí bolo minimálne. Disciplinovanosť občanov pramení z veľkej časti z histórie a režimu, keď ľuďom boli dané jasné hranice a boli naučení ich poslúchať a nerebelovať.
Ako ľudia prežívali koronu?
Rôzne. Majme na zreteli rôzne skupiny obyvateľstva a vplyv sociálneho dištancu na ich psychiku. Nápor a skôr negatívne dopady boli u takmer každej zo skupín: deti sa po počiatočnej radosti z výluky vyučovania začali doma nudiť a chýbal im kontakt so spolužiakmi. Seniori, ktorí boli zvyknutí chodiť von, na nákupy, na návštevy blízkych alebo boli odkázaní na pomoc, o túto možnosť prišli. Páry a rodiny, ktoré neboli zvyknuté tráviť toľko času pokope boli zrazu nútené nejakým spôsobom spolu fungovať a pomeniť domáce pravidlá aby sa vyhli konfliktom. Domácnosti, v ktorých vládli konflikty čelili zvýšenej agresivite a domácemu násiliu, ktoré vzrástlo celkovo vo viacerých krajinách. Podobne aj rozvodovosť. Ale napríklad vyťažení manažeri konečne mohli spomaliť a zvolniť pracovné tempo a nájsť si čas na rodinu.
Staromestský garážový výpredaj: Spôsob, ako výhodne nakúpiť na Vianoce či zbaviť sa starých vecí
Čo bola najhoršia časť?
Ako som spomínala, tým že sme boli v minulosti naučení poslúchať, obmedzenia sme zvládli. Horšie to bolo s obmedzením sociálneho kontaktu, takmer u všetkých dotknutých skupín. Veľa ľudí žije osamote a boli zvyknutí nejako sa „prekotúľať” dňom. Tu kávička, tam stretnutie, obed v kantíne, večera v meste, fitnes centrum, víno s priateľmi. Zrazu o všetky tieto vymoženosti prišli a boli odkázaní na telefón, skype, sociálne siete. Samotu im nahrádzali cigarety, elektronické cigarety, alternatívy k fajčeniu a alkohol. Internet zaznamenal boom a toľkými zatracovaný facebook sa pre mnohých stal jedinou platformou na komunikáciu s okolitým svetom. Ľudia v ďalšej fáze ukázali vysokú mieru solidarity ale aj nenávisti. Nenávisti a zášte voči tým, ktorý ochorením Covid 19 ochoreli alebo boli podozriví zo šírenia nákazy. Toľko nenávisti slovenský internet už dávno nezažil. Aj tento prejav však súvisí so strachom a neistotou z toho čo príde. Ďalšiu vlnu nenávisti a negativity očakávam v súvislosti s ekonomickou krízou, ktorá bohužiaľ čoskoro nastane. Ľudia prídu o biznis, roboty, brigády, zárobky. S tým súvisí nárast krimality a trestnej činnosti. Paradoxne korona priniesla aj zhoršenie susedských a priateľských vzťahov. Ľudia, často z nudy, riešia veci do ktorých ich nič nie je, ohovárajú, konšpirujú, závidia. Pandémia preverila vzťahy každého druhu. Niektorí ľudia „zdivočeli”, niektorí pookriali, iní spomalili.
Z ničoho nič prestane komunikovať a vy neviete prečo. Ide o súčasný problém vzťahov - ghosting
Kto to mal počas korony najťažšie?
Najväčší nápor bol na zdravotníkov, najmä v prvej línii. Pri počiatočnej neistote a nedostatku ochranných pomôcok im patrí vďaka za ich odvahu a nasadenie. Tiež majú doma rodiny a riziko nakazenia bolo u nich vysoké. Ďalej napríklad predavačky. Okrem náporu práce čelili často aj agresívnym ľuďom museli robiť policajtov. Je neskutočné ako sa ľudia dokážu správať kvôli poslednému rožku alebo kotúču toaletného papiera. Potom sú tu umelci. Dopady krízy v umeleckom svete budú obrovské. Zrušili sa predstavenia, koncerty, eventy. Týka sa to aj súvisiacich povolaní ako sú zvukári, osvetľovači, fotografi. Ľudia majú prenajatú techniku, pódiá. Návratnosť týchto investícii je v nedohľadne. Aj tu sa ukázala vysoká miera negativity časti obyvateľstva voči umeleckej obci, keď ich posielali k lopate. Asi si tieto veci neuvedomovali keď si ráno zapnú rádio, počúvajú hudbu alebo pozerajú televízor. Bez kultúry a umenia by bol život pustý ako Sahara.
Sú aj nejaké pozitíva z tejto pandémie?
Kríza nás naučila skromnosti a pokore. Keď tri mesiace beháte v teplákoch, vuitonky a Jimmy Choo topánky v skrini sú vám nanič. Podobne šminky.
Korona prevetrala skrine aj vzťahy. Inteligentný a uvedomelý človek si z krízy vezme ponaučenie. Je jedno či partnerskej alebo pandemickej.
Koronakríza nás naučila spomaliť a zamyslieť sa nad prioritami.
Miriam Šramová (45) je vzťahová poradkyňa. Venuje sa vzťahovému poradenstvu, ktoré zahŕňa partnerské vzťahy, rodinné vzťahy a vzťahy na pracovisku. Je absolventkou Prešovskej Univerzity, Univerzity Komenského a Webster University Missouri. Po 15 ročnej kariére v nadnárodných korporáciách momentálne študuje psychológiu na Katedre psychológie Univerzity Komenského a Sigmund Freud University vo Viedni. Je zakladateľkou projektu Ůspešné ženy, v rámci ktorého organizuje populárno-odborné konferencie na tému vzťahov. Okrem vzťahového poradenstva sa venuje dcére, pečeniu, potápaniu a behaniu. Je zakladateľkou projektu Koláčoterapia a Staromestského garážového výpredaja.