10 príznakov rakoviny krčka maternice, ktoré zvykneme podceňovať

10 príznakov rakoviny krčka maternice, ktoré zvykneme podceňovať
10 príznakov rakoviny krčka maternice, ktoré zvykneme podceňovať Thinkstock

Tieto komplikácie by sme nemali určite prehliadať. Môžu byť totiž pre nás varovaním nebezpečného ochorenia!

Pred viac ako 40 rokmi karcinóm krčka maternice znamenal veľké riziko úmrtia na rakovinu u žien. S rozvojom testov, ktoré toto nádorové ochorenie dokázali včas odhaliť, počet klesol. No stále existuje nebezpečenstvo, ktoré na seba upozorňuje týmito varovnými príznakmi. Preto by sme ich určite nemali prehliadať.

1. Opuch nôh

Niektoré ženy včasnom štádiu rakoviny krčka maternice uvádzali problémy s opuchom končatín, najmä nôh. Takisto sa sťažovali na bolestivý pocit a mravčenie v chodidlách.

2. Pošvový výtok

Je normálne, že žena počas mesiaca máva výtok bez farby a vône, no ak sa objaví zapáchajúci sekrét, mali by ste byť opatrné. Niekedy môže ísť o varovný príznak nebezpečného nádorového ochorenia.

3. Nezvyčajné krvácanie

Toto je najčastejší symptóm rakoviny krčka maternice. Ak žena zažíva predčasné vaginálne krvácanie, mohlo by to znamenať hrozbu tohto ochorenia. Zvážte možnosť kontaktovať lekára, ak máte pretrvávajúce krvácanie medzi menštruačnými periódami, alebo po pohlavnom styku. Ženy, ktoré sú po menopauze, a už nemajú menštruáciu, by mali v tomto prípade určite spozornieť a vyhľadať odbornú pomoc.

4. Nepríjemné pocity počas močenia

Aj toto je dosť častý príznak. Ak zažívate nepríjemné pocity počas močenia (pocit pálenia či ostrej bolesti), zvyčajne ide o komplikácie močových ciest. No niekedy to môže znamenať karcinóm krčka maternice.

5. Nepravidelné močenie

Vzhľad moču a zmeny močových návykov môžu byť tiež príznakmi rakoviny krčka maternice. Ak zistíte, že u vás nastali podivné zmeny frekvencie močenia, alebo ste stratili kontrolu nad močovým mechúrom (inkontinencia) či máte moč zafarbený krvou, vyhľadajte svojho lekára.

6. Nepravidelný menštruačný cyklus

Zdravá žena by mala mať pravidelnú menštruáciu. Ak dochádza k zmene doby, frekvencie, alebo iným príznakom, ktoré môžu narušiť pravidelný režim, treba spozornieť. Aj tento jav môže byť považovaný za varovanie pred nádorovou chorobou.

7. Bolesti počas sexu

Bolestivý pohlavný styk, inak známy ako dyspareunia, je ďalší nepríjemný vedľajší prejav rakoviny krčka maternice. Aj keď existuje niekoľko možných dôvodov,  prečo sa objaví tento problém, určite by nemal byť prehliadaný a treba ho prekonzultovať s odborníkom.

8. Panvová bolesť

Mnohé z nás zažívajú kŕče v oblasti panvy najmä počas menštruácie, preto tento fakt často prehliadame. Niekedy však môže znamenať nebezpečné ochorenie. Hlavne, keď bolesť trvá dlhšiu dobu, často, alebo ju prežívate intenzívnejšie.

9. Bolesti chrbta

Celkom bežná komplikácia, ktorá potrápi veľa žien. Môže mať veľa príčin. Jednou z nich je rakovina krčka maternice.

10. Výrazný úbytok na hmotnosti a pocity únavy

Opäť platí, že tento príznak môže mať viacero dôvodov. No ak spozorujete okrem neho i ďalšie z uvedených komplikácií, malo by to byť pre vás varovaním, ktoré neignorujte. Rakovina krčka maternice môže totiž viesť k zníženiu počtu zdravých červených krviniek, ktoré sú nahradené bielymi krvinkami – bojovníkmi snažiacimi sa zastaviť ochorenie. To môže vyvolať anémiu, ktorá obvykle spôsobí, že žena trpí nevysvetliteľnou únavou, nedostatkom energie a stratou chuti do jedla, a tým k úbytku hmotnosti. 

www.healthyandnaturalworld.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom