10 dôvodov, prečo počúvať záhadný šiesty zmysel

Intuícia, záhada, žena, rozhodovanie, fantázia, šiesty zmysel
10 dôvodov, prečo počúvať záhadný šiesty zmysel shutterstock.com

Poznáte to. Neznámy šteklivý pocit, ktorý vám našepkáva, že niečo nie je v poriadku. Prečo je dobré najmä v láske počúvať naše vnútorné GPS?

1. Dvojitý mozog

Poznatok, ktorý nie je založený na premýšľaní, sa nazýva intuícia, vnútorný hlas či šiesty zmysel, z biologického pohľadu tvorí tento jav cez 100 miliónov nervových buniek v bruchu akýsi „druhý mozog“.

2. Iba taký pocit

Možno sa to zdá neuveriteľné, ale celých 95 percent našich rozhodnutí nemá vôbec nič spoločného s racionálnym myslením. Aspoň tak tvrdí neurovedec Victor Lamme. Naše rozhodnutia sú vraj z veľkej časti ovplyvňované podvedomými faktormi , ako sú emócie, skúsenosti a veci, ktoré nemôžeme mať pod kontrolou.

3. Chytrá počas spánku

Tiež vám vaša kamarátka poradila, aby ste sa na daný problém „dobre vyspali“? Na tejto myšlienke skutočne niečo bude: Po zdĺhavom rozmýšľaní ľahšie prídete na iné myšlienky – alebo sa vám v noci podarí úplne „vypnúť“. Na druhý deň automaticky získate ten správny uhol pohľadu.

4. Áno, alebo nie?

Sex na prvej schôdzke – dobrý nápad, alebo radšej nie? I pri takýchto ďalekosiahlych rozhodnutiach by ste sa mali s čistým svedomím spoľahnúť na svoju intuíciu. Aspoň tak radí sociálny psychológ Dijksterhuis. Tento vedec pochádzajúci z Holandska totiž zistil, že ten, kto o komplexných záležitostiach rozhoduje intuitívne, je s výsledkom neskôr spravidla spokojnejší, než keď človek zdĺhavo analyzuje pre a proti a rozhoduje sa rozumom.

5. Verte sami sebe

Singles majú príliš vysoké nároky? Ale vôbec! Podľa Joanny Scott, ktorá sa venuje psychologickému koučingu, sme samé väčšinou preto, že málo počúvame svoje inštinkty. A zároveň sa až veľmi riadime dobre mienenými radami nášho okolia.

6. Utajovaná nevera

Máte tušenie, že vás podvádza? Vaša intuícia sa nemýli! Vedecký tím niekoľkých amerických univerzít nechal 200 párov vyplniť dotazníky na tému vernosť a zistil nasledovné: Keď mali ženy silné podozrenie, že ich partner podvádza, toto tušenie väčšina mužov neskôr potvrdila. A úspešnosť odhadu nevery bola až 80 percent!

7. Panna, alebo orol?

Naliehavo sa musíte rozhodnúť, ale vaša intuícia mlčí? Hodíte si mincou? Podľa rizikológa Gerda Gigerenzera v podstate vieme, ktorú stranu chceme vidieť navrchu – a to skôr, ako odhalíme výsledok. Keď je navrchu nesprávna strana, pomôže už len sebaklam.

8. Sila slabšieho pohlavia

Prieskum istého výskumného ústavu potvrdil reálnu existenciu povestnej „ženskej intuície“. Zatiaľ čo len 55 percent mužov pri dôležitom rozhodovaní načúva svojmu vnútornému hlasu, v prípade žien je to celých 77 percent.

9. Ako blesk!

Päť sekúnd – viac času nepotrebujeme na to, aby sme vedeli, či je nám niekto sympatický alebo nie. Mimochodom počas tejto doby iba dvakrát mrkneme.

10. Vie všetko?

Niekedy naša intuícia doslova kričí, aby sme ju poslúchali. „Pokiaľ vám z vášho nového objavu naskakuje husia koža, svojim šiestym zmyslom tohto muža akceptujete„, vysvetľuje psychiatrička Judith Orloff. Pokiaľ máte naopak napäté ramená, cítite ťažobu v žalúdku, alebo sa vám dokonca ježia chlpy na šiji, vaša intuícia vám hovorí: „Radšej sa rýchlo strať!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom