Bežnú zdravotnú komplikáciu, ktorá spôsobuje u detí najmä v predškolskom veku mnoho problémov, netreba určite podceňovať. Odborník radí: Toto by mal vedieť každý rodič!
Zväčšená nosohltanová mandľa patrí k častým detským zdravotným komplikáciám. Ako zistíme, že naše dieťa trápi tento problém? Podľa otorinolaryngologičky a hlavnej lekárky Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáty Kučerovej najčastejším prejavom nárastu nosovej mandle sú opakované infekcie dýchacích ciest: “Deti s touto komplikáciou mnohokrát ťažšie dýchajú nosom alebo dýchajú len ústami, majú huhňavú reč (rinofoniu), prípadne horšie počujú a vyskytuje sa u nich opakovaný zápal stredného ucha. Ďalším symptómom býva, ak má dieťa nekvalitný spánok a chrápe.”
Nočné pomočovanie a nosová mandľa
Možno niektoré z vás by ani nenapadlo dávať do súvislosti pomočovanie ich detí v noci a zväčšenie nosovej mandle, ale podľa ORL lekárky Kučerovej je to celkom bežný jav: “Deti počas spánku majú v dôsledku zväčšenej mandle nedostatočný prísun kyslíka do mozgu, dochádza k takzvaným apnoickým pauzám a ich spánok je nekvalitný, keďže nosová mandľa im prekáža pri dýchaní. To spôsobí, že sa často nedokážu prebudiť na nutkanie ísť na toaletu.”
Ložisko mnohých problémov
Zväčšená nosová mandľa sa stáva infekčným ložiskom. Tvorí ju lymfatické tkanivo, do ktorého ľahko preniknú rôzne typy baktérií, ktoré sa tam pomnožia a následne vzniká príčina mnohých problémov v tele. “Toto fokálne ložisko môže spôsobovať okrem zápalov horných dýchacích ciest aj infekcie močových ciest, preto tento zdroj nákazy treba vyliečiť a vyliečime ho tak, že sa zväčšená nosová mandľa odstráni,” hovorí MUDr. Renáta Kučerová.
Čo hrozí, ak sa nosová mandľa dieťaťu nevyberie?
Napriek tomu, že zväčšená nosová mandľa spôsobuje v detskom organizme mnoho zdravotných komplikácií, niektoré mamičky váhajú s jej vybratím. “Niektoré matky pravdepodobne zo strachu pred operáciou zbytočne odďaľujú tento operačný úkon. Keďže zdroj nákazy zostáva v tele, hrozí, že sa rozvinie chronický zápal stredného ucha, pri ktorom sa v uchu začne tvoriť glejovitá tekutina. Tá môže trvalo poškodiť sluch dieťaťa. Potom už je skutočne potrebné problematickú nosovú mandľu vybrať a tento úkon býva mnohokrát spojený aj so zavedením ventilačnej trubičky, takže zbytočné váhanie môže spôsobiť vášmu dieťatku okrem problémov s dýchaním aj trápenie s uškami,” varuje hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre.
Okrem spomínaných komplikácií ponechanie zväčšenej mandle podľa otorinolaryngológičky zapríčiňuje aj problematický vývoj dolnej čeľusti. “Keďže dieťa nemôže dýchať nosom, má stále otvorené ústa, dolná čeľusť sa vyvíja inak, akoby mala.” To má vplyv aj na správny vývoj jeho reči. “Dieťa nevie dobré dýchať, nevie vyslovovať správne hlásky a následkom toho dochádza u neho k poruchám reči,” dodáva odborníčka.
Zväčšené mandle teda výrazne oslabujú celý imunitný systém a spôsobujú veľmi veľa iných zdravotných ťažkostí- ako napr. kožné ochorenia ( exémy, akné..), bolesti kĺbov, chrbtice, ale aj iné vážnejšie ochorenia.
Lokálna anestézia verzus celková
Ak sa mamička rozhodne vybrať svojmu dieťaťu nosovú mandľu, má na výber dva postupy tohto operačného úkonu: operácia pod lokálnou anestéziou alebo celkovou. “Naša Klinika jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre robí tento zákrok iba v celkovej anestézii. Operácia nosohltanovej mandle v lokálnej anestézii ( teda naslepo, kedy je len operatérom do oblasti nosohltana zavedení nástroj a mandľa sa len čiastočne odstráni) je operáciou, ktorá sa dnes považuje za nesprávny postup, ktorý nie je vedený podľa najnovších medicínskych a vedeckých poznatkov. Nosohltan je miesto, kde jednak vyúsťujú nosové priechody a tiež stredoušná trubica. To znamená, že je to akási križovatka dýchacieho traktu a stredného ucha. Je veľmi potrebné vidieť, ako nosohltan počas operácie vyzerá, aké sú ústia stredoušnej trubice, či pacient nemá v oblasti nosových priechodov okrem mandle aj iné ťažkosti. Pri operácii v celkovej anestézii, ako to robíme aj na našej klinike, zavedieme kamerový systém s endoskopom do oblasti nosohltana a pod zrakovou kontrolou vyoperujeme nosohltanovú mandľu. Vzhľadom k tomu, že celú operáciu si kontrolujeme na monitore, ošetríme správne celý nosohltan a je minimálny predpoklad, že by mandľa u dieťaťa dorástla.”
Ak aj vaše dieťatko sužujú časté zápaly horných dýchacích ciest, či trpí inými spomínanými komplikáciami, nenechajte ho zbytočne trápiť a uľavte mu od jeho ťažkostí.
Viac informácií získate na www.centrumkramare.sk.