Zrátajte si znamienka na ruke! Môžu vám predpovedať vznik rakoviny

rakovina kože
Rakovina kože na Slovensku stúpa Thinkstock

Viac ako 11 materských znamienok na jednej ruke naznačuje zvýšené riziko vzniku rakoviny kože alebo melanómu, tvrdia vedci. Počet znamienok na pravej ruke je podľa nich dobrým indikátorom ich počtu na celom tele, pričom ak ich má človek na celom tele viac ako 100, čelí podľa odborníkov až päťkrát vyššiemu riziku, ako je priemer.

V štúdii publikovanej v British Journal of Dermatology použili dáta od vyše tritisíc britských dvojčiat. Vedci z londýnskej King’s College sledovali rozsiahlu skupinu žien počas ôsmich rokov, pričom zbierali informácie o ich type pokožky, pehách a znamienkach. Neskôr postup zopakovali u zhruba 400 mužov a žien s melanómom, vďaka čomu dokázali stanoviť riziko vzniku rakoviny.

Znamienko, rakovina kože, melanóm, vyšetrenie, zdravie
Thinkstoc

Ženy, ktoré mali na pravej ruke viac ako sedem znamienok, mali deväťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že ich mali na tele viac ako 50. U tých, ktoré mali na ruke viac ako 11 znamienok, bola zase vyššia pravdepodobnosť, že ich mali na tele viac ako 100. Tieto zistenia by mohli podľa vedúceho autora štúdie Simona Ribera pomôcť všeobecným lekárom rýchlejšie identifikovať ľudí s vyšším rizikom vzniku melanómu.

Claire Knight z britskej nadácie na výskum rakoviny (Cancer Research UK) však zdôraznila, že napriek tomu, že zistenia môžu pomôcť, z existujúcich znamienok sa vyvinie len menej ako polovica melanómov. „Je dôležité, aby ste vedeli, čo je pre vašu pokožku normálne a následne povedali lekárovi o každej zmene veľkosti, tvaru, farby či pocitu pri dotyku znamienka alebo kože všeobecne. A nepozerajte sa len na ruky, melanómy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele – u mužov najčastejšie na trupe a u žien na nohách,“ upozornila odborníčka.

Silu slnka nepodceňujte ani toto leto a chráňte sa pred ním.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom