Politický komentátor Ján Baránek informoval na svojej sociálnej sieti o úmrtí svojho priateľa, odborníka a známeho lekára doc. Pavla Töröka:
Dnes, krátko po tom, ako som sa zobudil, som sa dozvedel tragickú správu. V noci náhle umrel môj dlhoročný priateľ Doc. MUDr. Pavol Török, CSc. Viacerí z vás ho poznáte z čias Covidovej hystérie, kedy som s ním aj natočil video o tom, ako lieči pacientov na Covid.
Čo tým chcem povedať – Pali Török bol inovatívny lekár, ktorý po celý život, v dobrom povedané „snoril“, ako pomáhať pacientom prežiť, ako zachraňovať životy.
Aj preto bol držiteľom množstva svetových patentov na život zachraňujúce lekárske prístroje. Viem na 100%, že Pali Török to nerobil pre peniaze. S nadšením mi rozprával, ako pri konštrukcii pľúcnej ventilácie použil prvky z teórie chaosu a prúdenia kvapalín a plynov.
Dlho som sa chystal podrobnejšie sa o tomto s ním porozprávať. Už sa neporozprávam. Ale takisto s nadšením mi rozprával aj o tom, ako zachraňoval a liečil covidových pacientov podľa protokolu na liečbu Covid-u, ktorý vytvoril spolu s Dr. Paulom E. Marikom.
Len podotýkam, že Palimu Törökovi neumrel(!) ANI JEDEN covidový pacient! (Video, kde mi Pali Török o tomto hovoril Youtube za pár hodín zmazal.)
Jeho nadšenie nevyplývalo z nejakého „zárobku“. Vyplývalo z možnosti objavovať a pomáhať zachraňovať životy. Pali Török bol jedným z mála ľudí, ktorých som poznal, pre ktorých „nedá sa“ neexistovalo.
Hovorí sa, že cintoríny sú plné nenahraditeľných. Je to pravda. Len to má aj pokračovanie. Niekedy po tých nenahraditeľných tu, na tomto svete ostane prázdno, ktoré sa nedá zaplniť. A toto je aj prípad Paliho Töröka. Ďalší nenahraditeľný je na cintoríne a neviem, kto ho tu nahradí.
Pali, ďakujem ti za seba a za všetkých, ktorým si pomohol, ktorým si zachránil život. Pred nedávnom sme sa stretli vo Vranove a dohadovali sme sa, že pôjdeme na kávu. Tak kde si? Vždy si predsa dodržal, čo si sľúbil…
Nech ťa milosrdný Boh prijme do svojho náručia. Odpočívaj v pokoji.
Zdroj: FB Ján Baránek https://www.facebook.com/share/p/5Y5yCaVL42XELDg7/
Kto bol Doc. MUDr. Pavol Török, CSc. – narodil sa 21. septembra 1949 v Humennom.
Bol absolventom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, pričom štúdium úspešne ukončil v roku v 1974. Po promócii nastúpil na chirurgické oddelenie v Humennom, odkiaľ po dvoch rokoch prešiel na ARO, kde pôsobil ako sekundárny lekár, neskôr stal zástupcom primára. Atestáciu I. stupňa z anestéziológie a resuscitácie získal v roku 1978, II. stupňa v roku 1982.
V roku 1986 bol menovaný do funkcie primára nelôžkového ARO vo vranovskej nemocnici. S jeho veľkým prispením sa podarilo vo Vranove nad Topľou v priestoroch chirurgického pavilónu za 8 mesiacov vybudovať a otvoriť 5 lôžkové ARO, kde sa stal známym primárom.
V roku 1992 obhájil dizertačnú prácu a získal titul kandidáta vied. Od roku 1995 pracoval ako externý pedagóg na klinike AIM SZU Bratislava. V roku 2008 pokračovala jeho kariéra na pracovisku anestéziológie a intenzívnej medicíny vo VÚSCH a.s., v Košiciach. V máji 2010 sa oddelenie stalo Klinikou anestéziológie a intenzívnej medicíny VÚSCH a.s., a UPJŠ LF Košice, kde bol MUDr. Pavol Török menovaný za prednostu. V tom istom roku sa stal riadnym docentom habilitáciou na SZU v Bratislave.
V roku 2014 prenechal miesto prednostu kliniky svojmu mladšiemu nasledovníkovi a sám sa ďalej aktívne venoval liečebno-preventívnej a vedecko-pedagogickej práci. V roku 2021 bol výborom SSAIM ocenený Kadlicovou medailou za celoživotný prínos v odbore anestéziológie a intenzívnej medicíny. V roku 2023 získal spolu so svojím tímom Cenu za transfer technológií na Slovensku.
Docent MUDr. Pavol Török, CSc. mal bohatú prednáškovú a publikačnú činnosť. Organizoval so svojím tímom viaceré odborné podujatia, školenia, bol hlavnou postavou Brychtových dní a bol opakovane pozývaným prednášateľom na mnohé podujatia v zahraničí.
Je autorom viacerých knižných publikácii, monografií a knižných kapitol, štandardných terapeutických postupov a mnohých odborných článkov v časopisoch na Slovensku, ale aj v zahraničí. Má prijaté viaceré patentované liečebné a diagnostické metódy a realizované mnohé vedecko-technické diela v technológiách významných výrobcov.
Jeho výskum sa neuskutočňoval iba na pracovisku, ale aj doma, kde mal zariadené laboratórium pre výskum progresívnych spôsobov ventilácie.
Zomrel v noci 11. 10. 2024 náhle počas spánku vo veku čerstvo dovŕšených 75 rokov. Nech odpočíva v pokoji!
Zdroj: FB VÚSCH https://www.facebook.com/share/p/xwyWuhcN18DvR8iY/
Doc. MUDr. Pavol TÖRÖK, CSc. Emeritný prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb ( VUSCH a.s.) je jeden z tvorcov jedinečného riešenia servoventilátora Chirany Medical a.s. AURA V.
Základom objavu je oveľa šetrnejší spôsob, ako dostať do zdravých i zápalom poškodených pľúcnych mechúrikov potrebné množstvo vzduchu. Tým sa zabezpečí pacientovi dostatočný prísun kyslíka do krvi.
„Ventilátor svojím režimom zbiera údaje z pacientových pľúc, ktoré vyhodnocuje a navrhuje ako ten plyn fúkať do pľúc,“ vysvetlil autor tejto metódy doc. MUDr. Pavol Török, zástupca prednostu I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice.
Je to najnovší model rady AURA, ktorý predstavuje modernú technológiu pre umelú ventiláciu pľúc určenú pre širokú škálu pacientov (dospelý, deti, novorodenci i nedonosenci). Vďaka dychovému objemu od 2 ml do 2 000 ml a dychovej frekvencii: 1 – 180/ min.
Komplexné spektrum režimov ventilácie zahŕňa aj niektoré unikátne ventilačné režimy HFM-CPAP (vysokofrekvenčne modulovaný CPAP), nCPAP (nazálny CPAP), či CFvS (ventilačná podpora kontinuálnym prietokom), ktoré sú súčasťou základného vybavenia prístroja, podobne ako. PMLV (programovaná viac-hladinová ventilácia variabilným objemom, prietokom, tlakom a časom).
Táto metóda je práve takým spôsobom ventilácie, ktorá umožňuje v podstatnej miere zlepšiť prenos kyslíka do krvi, okrem iných vážnych poškodení pľúc, aj pri vírusových pneumóniách ako je COVID 19 a je originálnym patentovaným spôsobom vyvinutým v spolupráci doc. Töröka (KAIM VÚSCH a.s.) s Chiranou Medical a.s.
Zdroj: FB VÚSCH https://www.facebook.com/495341384000026/posts/1343594985841324/