Zomrel velikán Milan Lasica, dožil sa 81 rokov

Milan Lasica
Foto: SITA/Branislav Bibel

Herec Milan Lasica zomrel podľa informácií denníka Sme v nedeľu 18. júla večer na výročnom koncerte v bratislavskom Štúdiu L+S.

Vo veku 81 rokov zomrel v nedeľu 18. júla večer komik, herec a spevák Milan Lasica. Ako prvý informáciu priniesol denník Sme. Potvrdil mu to zdroj blízky orchestru Bratislava Hot Serenaders, s ktorým Lasica v nedeľu vystupoval v bratislavskom Štúdiu L+S. Herec odpadol počas interpretácie piesne a nepodarilo sa ho oživiť.

Lasica, Filip a Satinský
Zdroj foto: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10224624358973818&set=t.100044275573975&type=3

Jedinečný humor a satira zosnulého Milana Lasicu sprevádzali mnohé generácie. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

Veľmi ma zasiahla správa o tom, že Slovensko, žiaľ, prišlo o ďalšiu legendu slovenskej kultúry. Milan Lasica bol nadaný herec, spevák a autor. Jeho celoživotné dielo je jasným dôkazom toho, že žiaden režim nemá takú moc, aby zastavil kreativitu, smiech a priateľstvo. V ťažkých časoch cenzúry hľadali spoločne s Júliusom Satinským cesty, ako povzbudiť ľudí. Odpočívajte v pokoji,“ uviedol premiér. Pozostalým vyslovil úprimnú sústrasť.

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene a zomrel 18. júla vo veku 81 rokov na spoločnom koncerte s orchestrom Bratislava Hot Serenaders.

Vysokú školu múzických umení v Bratislave ukončil Lasica v roku 1962. Ako herec sa profiloval spolu s Júliusom Satinským v komediálno-kabaretnej dvojici. Pre ich kritiku okupačných pomerov Lasicovi a Satinskému bola v roku 1970 zakázaná umelecká činnosť. Herci však napriek tomu v rokoch 1970 až 1971 vystupovali v kabaretnom divadle Večerní Brno. Po návrate na Slovensko účinkovali v divadle Nová scéna. V roku 1982 založili poetické a kabaretné divadlo Štúdio L+S, pôvodne Štúdio S, v priestoroch Tatra Revue.

Milan Lasica bol ženatý dvakrát. Jeho prvou ženou bola herečka Zora Kolínska. Svadbu mali v deň jej promócie na Vysokej škole múzických umení. Manželstvo trvalo 8 rokov a skončilo rozvodom. S druhou manželkou, o vyše osem rokov mladšou Magdou Vášáryovou, s ktorou uzavrel manželstvo na jeseň 1980, mal dcéry Hanu a Žofiu.

Lasica spolu so Satinským získali v roku 1997 ocenenie Krištáľové krídlo za celoživotné dielo. Od roku 2003 je Lasica nositeľom medaily za zásluhu I. stupňa od vtedajšieho prezidenta Českej republiky Václava Havla. Od roku 2005 je aj nositeľom Pribinovho kríža II.triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry, ktorý mu odovzdal ešte prezident SR Ivan Gašparovič. Lasicové stĺpčeky v časopise .týždeň boli v roku 2006 ocenené Novinárskou cenou v kategórii Najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách. Zlatého gunára za celoživotné dielo získal Lasica na 35. ročníku Kremnických gagov v roku 2015.

Informácie pochádzajú www.wikipedia.org, www.litcentrum.sk a archívu agentúry SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom