Intímne vzťahy, ako je láska a priateľstvo, zahŕňajú známe vzorce zraniteľnosti. Jednak sa bojíme o svojho milovaného, ale aj toho, že by vzťah ako taký mohol skončiť, čo môže viesť k pomerne veľkým úzkostiam. Všetky tieto emócie tak robia človeka krehkým a niektorí silní jedinci to môžu aj zneužiť.
Emocionálna zraniteľnosť môže vo vzťahu napáchať značné škody, ale ak túžite po tom, aby v harmonickej podobe vydržal čo najdlhšie, nezaobídete sa bez nej. Ide o to, že práve emocionálna zraniteľnosť je úzko spätá s našou otvorenosťou voči partnerovi; čím viac sa druhému otvoríte, tým väčšiu máte šancu nájsť u neho skutočné porozumenie, ale samozrejme aj sklamanie.
Odhaliť svoje skutočné ja, a teda všetky svoje myšlienky, sny a pocity, je tak jednou z najťažších vecí vôbec, najmä ak sa jedná o nepríjemné emócie, ako je zlosť, smútok, závisť a pod. Ak vám však na druhom záleží, budete musieť s pravdou von. Potlačovaním pocitov vzťah rozhodne neupevníte.
Tri emócie, ktoré majú moc zničiť vzťah
1. Strach
Pokiaľ sa vám na sebe niečo nepáči a bojíte sa, že vás kvôli tomu druhí odmietnu, potom vedzte, že skrývaním si len ublížite. Pevný a harmonický vzťah vybudujete iba vtedy, keď obaja s partnerom nájdete odvahu ukázať aj svoje negatívne stránky, teda svoje skutočné autentické ja.
2. Hnev
Hnev je jednou z najrýchlejšie sa objavujúcich emócií, ktorú je veľmi ťažké ovládať. Akonáhle sa v nás prebudí hnev, máme tendenciu reagovať neprimerane, čo pre harmóniu vo vzťahu nie je vôbec dobré. Tieto reakcie sa však často objavujú v okamihu, keď nedostávame to, čo chceme a čo si aj zaslúžime. Začnú teda u nás prevažovať pocity, že nás druhý nepočúva a neváži si to, čo pre neho robíme.
3. Bolesť
Za hnevom sa môže skrývať aj hlboká bolesť. Ale zatiaľ čo hnev dáva človeku pocit sily, bolesť nás robí slabými a malými. Problém spočíva aj v tom, že bolesť robí hnev ešte väčším. Všetku energiu potom vkladáme do potrestania druhého, ktorého považujeme za vinníka všetkého zlého. Môže ísť skutočne o veľmi silný výbuch emócií, ktorý spôsobí až úplné odcudzenie.
Ako pracovať na vzájomnom porozumení?
1. Identifikujte svoje emócie
Snažte sa porozumieť tomu, čo sa vo vás deje. Jedine tak dokážete byť úprimní nielen sami k sebe, ale aj k svojej láske, a to bez negatívnych emócií, aj keď vám v tom okamihu nebude dobre.
2. Vyhnite sa okamžitej reakcii
Než sa pokúsite vyjadriť svoje emócie, naučte sa dať si na chvíľu pauzu, aby ste sa vyhli slovným útokom na partnera. Pomôcť vám môže nasledujúce cvičenia:
Držte ústa zatvorené a sústreďte sa len na svoj dych. Robte to tak dlho, kým sa vzduch nedostane do spodnej časti pľúc a kým si nevytvoríte dostatok priestoru na premýšľanie o najlepšom riešení danej situácie.
3. Meditujte
Niektorým ľuďom môže pomôcť pred otvoreným rozhovorom aj meditácia, počas ktorej dokážu lepšie zvážiť, ako vyjadriť svoje skutočné pocity bez toho, aby druhého človeka zranili.
4. Sústreďte sa na reč tela a intonáciu
Pokiaľ túžite preklenúť priepasť vo vzájomnom porozumení, je dôležité naučiť sa vyjadrovať empatiu aj rečou tela a tónom hlasu. Napríklad držanie sa za ruky môže upokojiť myseľ oboch zúčastnených a zároveň podporiť vzájomné spojenie.
Zdroj: www.novinky.cz