Uplynulú sobotu potvrdil dobročinný Ples v opere už po dvadsiaty raz svoje celospoločenské poslanie. V historickej budove Slovenského národného divadla sa na jednom z najväčších charitatívnych podujatiach v našej krajine stretlo 300 párov významných hostí, ktorí sa opäť rozhodli pomôcť. Všetci sa stali podporovateľmi dobročinného poslania Plesu v opere s cieľom pomôcť vytvoriť lepšie podmienky pre deti so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním.
Pre mnohých hostí je každoročná účasť na Plese v opere už tradíciou, ktorú si nenechajú ujsť. Medzi osobnosťami, ktoré nechýbali na parkete, boli aj známe športovkyne a športovci, ktorí zažili na dobročinnom Plese v opere svoju premiéru. Zabaviť sa a zároveň finančným príspevkom podporiť charitatívny zámer podujatia prišla aj bývalá slovenská profesionálna tenistka a budúca mamička Dominika Cibuľková. Odbornú pomoc pre zdravotne znevýhodnené deti považujú za dôležitú aj hokejový útočník a hviezda NHL Marián Gáborík či bývalá úspešná krasokorčuliarka Oľga Beständigová.
„Dobročinnosť je veľmi dôležitá, hlavne pre mňa, pretože si uvedomujem, že som mala v živote veľké šťastie byť tak úspešná a zarobiť si na pekný život, a preto sa snažím aj ja „dať naspäť“. Samozrejme, tým, že ja sa venujem inej „kategórii“ dobročinnosti, nemám o téme inkluzívneho vzdelávania veľký prehľad, ale moja premiéra na Plese v opere bude určite impulzom, aby som sa o tom viac informovala. Som presvedčená, že každá dobročinnosť má zmysel. Teším sa na veľa známych ľudí, zábavu a hlavne je úžasné, že všetci tí ľudia sa stretávajú toľké roky kvôli dobrej veci. Je to najväčšia spoločenská udalosť na Slovensku,“ hovorí Dominika Cibulková, ktorá sa už 8 rokov intenzívne venuje svojej nadácii „Aby hviezdy nehasli“, kde sa snaží pomáhať starším „vyslúžilým“ osobnostiam, ktoré nemali šťastie na dôstojnú starobu.
„Mám pozitívny vzťah k dobročinnosti, robil som veľa rôznych projektov, ktoré mali podobný účel. Myslím si, že keď človek má možnosť, tak treba pomáhať tým, čo to najviac potrebujú. Určite majú aj zdravotne znevýhodnené deti právo na vzdelanie a ja tento zámer rád podporím. Inkluzívne vzdelávanie má zmysel, lebo zdravé deti si tak uvedomujú, že musia byť vďačné za to, že sú zdravé a majú pomáhať tým, ktorí sú znevýhodnení. Mali by si vytvoriť medzi sebou nejaký vzťah a vážiť si jeden druhého, či je niekto zdravotne znevýhodnený alebo je zdravý. Tým, že som bol doteraz vždy v zámorí, nemal som príležitosť zúčastniť sa ani na Plese v opere ani na žiadnom inom plese, takže sa teším,“ prezrádza Marián Gáborík, ktorého sprevádzala manželka a čoskoro mamička ich prvého dieťatka Ivana Gáboríková.
Prekvapenie počas príchodu hostí na dobročinný Ples v opere
„Dobročinnosť je ušľachtilá činnosť, kde ľudia ekonomicky zdatnejší, no aj tí, čo sa vedia podeliť aj s málom, čo majú, pomáhajú ľuďom v núdzi – tým, čo to najviac potrebujú. Osobne, vždy, keď môžem, nejako pomôžem, či finančne alebo materiálne. Trénovala som pred časom jedno úžasné dievčatko gymnastiku, Ninka sa volá, má Downov syndróm a musím povedať, že to vo mne zanechalo silný dojem. Bolo úžasné sledovať, ako napreduje a vysvetľuje si veci po svojom. Vidieť jej úsmev, radosť, ktorú okolo seba rozdávala a potom prišla ku mne, objala ma, dala mi pusu. Boli to veľmi silné momenty pre mňa ako osobu, nie len ako trénerku. Takéto detičky, no aj s iným znevýhodnením, si určite zaslúžia a majú právo na vzdelanie. Svoje obmedzenie si nevybrali,“ myslí si Oľga Beständigová.