Zlatý prášok uľaví kĺbom, tráveniu, alebo podporuje priechodnosť dýchacích ciest

Zlatý prášok uľaví kĺbom, tráveniu, alebo podporuje priechodnosť dýchacích ciest
Zlatý prášok uľaví kĺbom, tráveniu, alebo podporuje priechodnosť dýchacích ciest Foto: ilustračné, GettyImages

V prírode nájdeme mnoho liečivých byliniek, ale kurkuma je naozaj všeliekom. Všetci ju poznáme ako korenie do rôznych ázijských jedál, ale je tiež vyhľadávanou prísadou východného liečiteľstva. Zlatý prášok uľaví kĺbom, tráveniu, alebo podporuje priechodnosť dýchacích ciest. A to nie sú jediné liečivé účinky zázračného korenia.

Po stáročia je v Indii a Číne využívaná sila kurkumy. Koreň kúzelnej rastlinky má mnoho vitamínov a látka kurkumín obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Korenie tak dokáže skvele „nakopnúť“ imunitný systém.

Pomáha pri liečbe závažných ochorení

Žltý zázrak prezývaný indický šafran pomáha aj pri liečbe diabetu. Harmonizuje cukor v krvi a reguluje množstvo cholesterolu. Využíva sa aj pri liečbe rakoviny, Alzheimerovej choroby, alebo srdcových porúch. Pozitívne pôsobí na psychiku a imunitný systém. V neposlednom rade podporuje metabolizmus a dokáže stimulovať funkciu vnútorných orgánov. Predovšetkým pečene, obličiek a žlčníka.

Uzdraví váš krk a vybieli zuby

Pri konzumácii v jedle či počas pitia kurkumového čaju dokáže koreň nemožné, ale je možné ho využiť na liečbu rôznych poranení. Napomáha v hojení rezných rán a pomliaždenín. Stačí naniesť prášok na ranu a bylina zabráni jej zapáleniu. Čistí živé tkanivo a napomáha rastu zdravých buniek. Môžete si z nej vytvoriť aj pastu, ktorá vznikne zmiešaním s vodou a následným zahriatím. Pokiaľ vás bolí v krku, je možné si kurkumou vykloktať ústa. A ak túžite po žiarivom úsmeve, môžete pastu využiť aj ako bielidlo zubov. Znie to až neuveriteľne vzhľadom na výraznú farbu korenia, ale vraj to naozaj funguje.

Zlaté korenie na pleť

Môžete si tiež pripraviť kurkumové mlieko, ktoré prehreje celé vaše telo a podporí voľný priechod dýchacích ciest. A nielen to, vašej pokožke sa navráti prirodzenosť a vitalita. Indické ženy si z kurkumy pripravujú aj pleťové masky, ktoré najviac pomáhajú mastnejšej a problematickej pokožke. Ak by ste radi ešte viac zvýšili už aj tak skvelé výsledky zlatého korenia, skúste ho zmiešať s čiernym korením. Samozrejme ale platí, všetko s mierou.

Korenie, kapsule alebo kvapky

Využívať kurkumu môžete teda na viacero spôsobov, ale chutnejšie je rozhodne v jedle. Ako u všetkých liečivých byliniek ale nečakajte zázrak do druhého dňa. Imunitný systém sa naštartuje pri pravidelnom užívaní kurkumy. Pokiaľ sa vám nechce každý deň variť čaj, mlieko či neustále dochucovať jedlo týmto korením, môžete zainvestovať do kurkumových kapsúl a kvapiek.

Pripravte si posilňujúci čaj z kurkumy a zázvoru podľa PharmDr. Kamily Horníčkové

  • 1 liter čistej vody
    15 slabých plátkov čerstvo narezaného zázvoru
    5 plátkov čerstvého koreňa kurkumy alebo 1,5 lyžičky sušenej kurkumy

Všetky ingrediencie vložte do hrnca a varte 15 minút. Stiahnite z ohňa a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí zlejte. Môžete dosladiť medom.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom