Život včiel je ohrozený, a tým pádom aj dozrievanie plodov

včely

Potraviny a najmä vitamíny v plodinách pre nás znamenajú veľmi podstatnú zložku pre zdravie organizmu a fungovanie ľudského tela. Nie sme schopní si vystačiť iba s produktmi živočíšnej výroby. S tým súvisí veľký problém, ktorý sa začal v Brazílii úhynom pol milióna zástupcov včiel, ktoré sú zodpovedné za opeľovanie vysadených plodín po celom svete. Včely opeľujú 75% všetkých plodín, keď tieto včely nebudú, bude pár plodín opelených ostatnými živočíchmi, ale 75% zostane bez opelenia, čo bude obrovský problém pre celý svet. Práve preto sú včely nepostrádateľnou súčasťou nášho ekosystému, bez ktorých sa nie sme schopní obísť.

Úhyn včiel v Brazílii

Udáva sa, že v Brazílii za posledné tri mesiace uhynulo obrovské množstvo včiel. Brazílski včelári našli mŕtve telá včiel v štyroch brazílskych štátoch. Viceprezident brazílskeho združenia uviedol, že počas posledných 48 hodín zomreli desiatky tisíc včiel.

Už je čiastočne známa aj príčina ich úhynu, o ktorú sa viceprezident tiež podelil. Uviedol, že všetky včely ochoreli, len sa zatiaľ nevie, aká choroba ich prepadla. Včely majú vo zvyku odpratávať telá mŕtvych včiel, čo sa im stalo osudným. Pri odpratávaní tiel sa nakazilo obrovské množstvo zdravých včiel, ktoré začali umierať hromadne a vo veľkom v plných úľoch.

Dôvod úmrtia včiel

Väčšina vedcov sa domnieva, že za úmrtím včiel stojí ľudská hlúposť používania chemických prípravkov na ošetrenie rastlín, ktoré nerobí včelám dobre, vďaka tomu sa perú s otravou, ktorú roznesú po ďalších včelách. Od januára bolo v Brazílii schválených viac ako 300 nových chemických postrekov a ochrán, ktoré môžu byť príčinou masového úhynu včiel. V niektorých telách mŕtvych včiel boli dokonca nájdené zvyšky takýchto prostriedkov na ochranu rastlín. K tomuto variantu sa prikláňa aj samotný viceprezident brazílskeho združenia včelárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom