Originálny projekt, v ktorom budú obyčajní ľudia i celebrity týždeň konzumovať potravu za maximálne 1,5 eur denne, má upozorniť na chudobu vo svete. Zapojiť sa pritom môžu záujemcovia z celého sveta.
Týždeň, počas ktorého sa slávni i obyčajní ľudia na celom svete pokúsia jesť potraviny v hodnote maximálne 1,5 eur denne, je v plnom prúde. Nápad na projekt, ktorí odštartovali dvaja spolubývajúci z organizácie Global Poverty Project a Oaktree Foundation v Melbourne v roku 2010, sa postupne rozšíril do USA, Nového Zélandu aj Európy a dnes sa do neho zapájajú tisícky záujemcov, ktorým nie je situácia v rozvojových krajinách ukradnutá.
Záujemcovia, ktorí počas týždňa môžu skonzumovať potraviny v celkovej hodnote maximálne 10 eur, svojím protestom poukazujú na situáciu, ktorá je pre niektoré rodiny každodennou realitou. Splnením výzvy tak nielen upozorňujú na daný problém, ale zároveň zbierajú finančné prostriedky, ktoré na záver týždňa poputujú charitatívnym organizáciám.
„Tento rok som sa zapojil spolu so svojou rodinou, a tak sa pokúsime spolu vyžiť z 30 dolárov, čo je lepšie ako minulý rok, keď som to skúšal sám. Dal som si jablko za týždeň, ale vyzbieral som 11 100 dolárov,“ uviedol študent na Melbournskej univerzite Richard Williams.
Študentka Jo Sutton plánuje za týždeň zjesť len malé množstvo jedla vrátane banánu, tekvice, šiestich vajíčok a cesnaku. „Chcem vyzbierať peniaze na vzdelanie a prax v rozvojových krajinách – je to jeden z najlepších spôsobov, ako prelomiť začarovaný kruh chudoby,“ uviedla Jo.
Najmä medzi mladými Austrálčanmi sa nájdu aj takí, ktorí celú výzvu ženú až do extrémov. Ich cieľom je vzbudiť pozornosť, a tak vyzbierať väčšie množstvo finančných prostriedkov. Anya Rugendyke, 22-ročná rodáčka zo Sydney, si chce celú výzvu predĺžiť až na 30 dní, počas ktorých plánuje jesť iba cereálie a ovocie. „Som alergická na lepok, takže nemôžem jesť cestoviny ani nič podobné. Na projekte sa zúčastňujem už štvrtý rok. Má to na mňa silný účinok, keď vidím, o čo ťažší by bol každodenný život, keby som mala len tak málo jedla, ako zle by som sa cítila a aká by som bola vyčerpaná,“ vysvetlila študentka.
Ďalšia z nich, 21-ročná Hayley Chapman, si rozložila stan v areáli Flinders University, kde používa dvojplatničku na prípravu jedla zo zemiakov, šošovice, ryže či mrkvy. „Projekt Live Below The Line mi skutočne otvoril oči a ukázal mi svet v novom svetle. Až teraz si dokážem predstaviť, čím si niektorí ľudia musia počas života prejsť.“
Do výzvy sa aj tento rok rozhodli zapojiť aj niektoré hollywoodske celebrity. Herec a režisér Ben Affleck nedávno na sociálnej sieti Twitter napísal: „1,4 miliárd ľudí na svete žije z menej ako 1,5 dolára denne. Pripájam sa k Bellow The Line, aby som podporil východné Kongo. A čo vy?“
www.news.com.au