Získajte rovnováhu tela a duše: 4 druhy pohybových aktivít, ktoré ju podporujú

Cvicenie pohyb zdravie
Foto: ilustračné, GettyImages

Aj vy túžite po rovnováhe tela a mysle? Ako ju získať a cítiť sa fit? Harmónia sa dá dosiahnuť kombinovaním nasledujúcich štyroch druhov pohybových aktivít, keďže každá v nás rozvíja niečo iné.

Rovnováha tela a duše je to, po čom v súčasnej uponáhľanej dobe všetci túžia. Práve teraz je obdobie, počas ktorého sa začíname akoby prebúdzať zo sna a omnoho intenzívnejšie vnímať to, ako vyzeráme a ako sa cítime. Viac sa zaujímame o to, čo jeme, pretože potrava predstavuje pre náš organizmus palivo. Zaujímame sa o pohyb, ktorý je základným prejavom života a o psychiku, ktorá vytvára svet presne taký, aký ho vidíme.

Prečítajte si aj: Ako má vyzerať zdravý jedálny lístok?

Vedci odhalili, že každý druh pohybu má svoje vlastné výhody pre naše telo a dušu. Napríklad aeróbne aktivity, ako je beh, jazda na bicykli alebo plávanie, stimulujú uvoľňovanie endorfínov, známych ako hormóny šťastia. Pokojné pohybové aktivity, ako je jóga a tai-či, sa zase zameriavajú na vnútorný pokoj a uvoľnenie stresu. Posilňovanie zase pomáha formovať svalovú hmotu a spevňovať postavu.

Skombinovanie týchto druhov pohybu do svojho každodenného života prináša skutočný benefit pre telo a dušu. Dôležité je nájsť rovnováhu medzi radostným pohybom, relaxáciou, aeróbnymi aktivitami a posilňovaním. Vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vám prináša radosť a prispieva k vášmu fyzickému a duševnému blahobytu. Venujte sa jej pravidelne a sledujte, ako sa vaše telo a duša postupne transformujú a dosahujú harmóniu.

Väčšina z nás vie, že práve pohyb, ktorý vyvoláva pozitívne pocity, je najlepším zdrojom dobrej nálady a pocitu šťastia. Každá z nás však môže mať tento zážitok po inom športe. Niekoho baví tenis, iného plávanie či beh, tanec a podobne. Jednoducho to pre vás musí byť radosť.

2. Pokojný pohyb

Počas hektických a stresujúcich dní potrebujeme nevyhnutne zrelaxovať. To nám umožnia druhy pokojných pohybov ako jóga, tai – či, pilates, balantes, ktoré nás naučia vnímať svoje telo, správne dýchať a ponoriť sa do vlastného ja. Okrem toho sa stávame pružnejšími, ohybnejšími a naše pohyby sú ladnejšie.

Prečítajte si aj: Jóga – cvik pre harmóniu tela i duše

3. Aeróbne aktivity

Tieto druhy cvičenia zlepšujú našu kondíciu, odbúravajú tuk a hlavne zlepšujú funkciu životne dôležitých orgánov, ako sú srdce, pľúca.

4. Posilňovanie

Tento druh pohybovej aktivity formuje našu svalovú hmotu a spevňuje postavu.

Pre ktorý druh pohybu sa rozhodnúť? Pre zdravého človeka je najideálnejšie skombinovať všetky prvky z každej pohybovej aktivity. Reálne to znamená štyrikrát do týždňa pohyb. Po čase samé spoznáte, čo vášmu telu najviac prospieva. Tomuto pohybu sa potom venujte aj naďalej, ale vo väčšej miere.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom