Žiarlite na mužove nevlastné deti?

Otec a dieťa
Žiarlite na mužove nevlastné deti? GettyImages

Dnes už je bežným javom, že si prinášame deti z iných manželstiev. Niekedy býva veľmi ťažké nájsť cestu do ich sŕdc a vytvoriť aspoň sčasti harmonickú rodinu. Deti mnohokrát nechcú prijať nového rodiča. Aj vy máte nevlastné deti? Stalo sa vám, že už ste na ne žiarlili?

Ockova zlodejka

Nová žena, ktorá prichádza do života ich otca, má často neľahkú úlohu. A to z viacerých príčin. Matka detí väčšinou nezastáva pozitívny názor na druhú ženu bývalého. A ten prenáša na svojich potomkov. Ďalším dôvodom je fakt, že ratolesti z prvého manželstva ju berú ako zlodejku, ktorá im kradne otecka. Preto súperia s vami o jeho záujem.

Pocity viny skryté za pozornosť

Po rozvode nastáva obdobie, kedy sa deti učia prispôsobiť novej situácii v rodine. Cítia strach, že stratia niektorého z rodičov. A začína sa aj súťaženie medzi bývalými manželmi o ich pozornosť. Každý sa ich snaží získať na svoju stranu. To všetko kvôli pocitu viny, že zlyhali ako rodičia. Venuje sa váš manžel svojim deťom viac ako vám? Musíte sa s tým zmieriť a nájsť cestu kompromisov. Deti vášho muža boli, sú a aj budú vždy súčasťou jeho života. Byť rodičom je doživotné poslanie. Po rozvode totiž neprestáva byť otcom.

Ako si s tým poradiť?

Podobnú skúsenosť zažívala aj Janka. Jej manžel mal 11 ročnú dcéru z prvého manželstva, ktorou lomcovala puberta. „Dlho sme si nerozumeli. Čím viac som sa snažila, tým to bolo horšie. Často som na ňu žiarlila, lebo môj muž s ňou trávil veľa času. Spoločných chvíľ pre seba sme potom mali veľmi málo,“ tvrdí Janka. Pochopila však, že bojovať o manželovo srdce s nevlastnou dcérou nie je riešením. Práve naopak, celú vec to len zhoršovalo. „Nakoniec sme si našli k sebe cestu, keď konečne uverila, že jej nechcem nahradiť matku ani ukradnúť otca,“ dodáva 36 ročná predavačka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom