Podľa najnovšieho prieskumu Workmonitor personálno poradenskej spoločnosti Randstad, 83 % zamestnancov verí v zmiešaný pracovný tím s vyrovnaným podielom mužov a žien na manažérskych postoch. Napriek tomu stále vo vedení prevažujú muži.
Len v troch z desiatich slovenských firiem je pomer mužov a žien na riadiacich postoch zhruba 50:50. Viac žien vo vedení firmy by privítalo 36 % slovenských zamestnancov. Polovica opýtaných si myslí, že by tomu pomohlo zavedenie kvót. 62 % Slovákov si myslí, že pre ženu je jednoznačne ťažšie presadiť sa do vedúcej funkcie. Podľa 56 % opýtaných ženy nemajú ani dostatočnú podporu u svojich zamestnávateľov, aby sa o to usilovali.
Ženy sa viac podceňujú!
„Samotné ženy sa o vedúce pozície uchádzajú menej,“ hovorí Agnieszka Nordbo, General Manager spoločnosti Randstad a vysvetľuje: „Často to ale nesúvisí s nedostatkom záujmu alebo skúseností, ale skôr s tradičným rozdelením úloh v súkromnom živote. Väčšinou na ženách leží väčšia časť zodpovednosti za chod domácnosti, starostlivosť o deti alebo chorých členov rodiny a obávajú sa, že by to s náročnou manažérskou funkciou nemohli skĺbiť. Navyše majú tendenciu podceňovať sa. Muž, ktorého kvalifikácia alebo i znalosti plne nezodpovedajú požiadavkám, si často verí oveľa viac než žena, ktorá spĺňa všetky predpoklady pre danú pozíciu.“
Názor na to, či sa do vedenia firiem lepšie hodia muži alebo ženy, je pritom medzi slovenskými zamestnancami vyrovnaný. Podľa 42 % opýtaných, vedúce funkcie patria skôr mužom, 41 % je naopak presvedčených, že funkcia riaditeľky sedí lepšie ženám. U vlastného nadriadeného preferuje šéfa – muža 49 %, ženu 35 % zamestnancov.
Rodina či kariéra?
Mnoho žien by privítalo, ak by mohli v rámci svojej pozície pracovať na čiastočný úväzok. Väčšina zamestnávateľov však k tomu ešte stále pristupuje skepticky. Podľa prieskumu Randstad Workmonitor, 64 % samotných zamestnancov je presvedčených, že skrátený úväzok kariére neprospieva. Tí, ktorí sa pre skrátený úväzok napriek tomu rozhodnú, ale aj tak veľa možností nemajú. Na Slovensku ho na manažérskych postoch umožňuje iba 29 % zamestnávateľov.
„Pracovať v manažérskej pozícii na skrátený úväzok je možné, ale samozrejme, kladie to na danú osobu vyššie nároky. Pre zosúladenie práce a rodiny je ale viac než samotné skrátenie úväzku dôležitá flexibilita, napríklad možnosť v prípade potreby pracovať z domova, odísť skôr z práce a dokončiť ju večer alebo cez víkend. Nevyhnutnosťou je možnosť využitia vzdialeného prístupu do firemných systémov, ale aj nápomocné zázemie v rodine,“ hovorí Drahomíra Kutňanská Kiripolská, Area Manager spoločnosti Randstad Slovakia.
Ženy majú stále menšie platy
Ďalším veľkým problémom, s ktorým sa ženy na pracovnom trhu stále ešte stretávajú, je nerovnosť v odmeňovaní. 37 % Slovákov v prieskume uviedlo, že u ich zamestnávateľa dostávajú ženy nižšiu mzdu ako muži pracujúci na porovnateľnej pozícií.
Informácie poskytla Kateřina Vaisová zo spoločnosti Randstad Slovakia.