Bea Joy Sagales prišla na svet v pondelok doobeda na tajfúnom zničenom filipínskom letisku v meste Tacloban. Dievčatko aj jej 21-ročná matka sú v poriadku.
Ničivý supertajfún Haiyan, ktorý v piatok zasiahol Filipíny, stihol na ostrove za štyri dni zabiť najmenej desaťtisíc ľudí, ďalšie desaťtisíce pripravil o domovy a spôsobil krajine obrovské škody. V tajfúnom zničenej oblasti však v pondelok ráno zazneli radostné blahoželania, keď 21-ročná žena na svet priviedla zdravé dievčatko.
Emily Ortega porodila dcéru na zničenom letisku mesta Tacloban, ktoré sa v čase búrky zmenilo na zdravotné stredisko. Bey Joy Sagales na svet pomohli vojenskí zdravotníci a dobrovoľníci. „Je to môj malý zázrak. Myslela som si, že zomriem s plodom v bruchu, keď prišli vysoké vlny a strhli nás so sebou,“ uviedla čerstvá matka, ktorá sa v čase príchodu cyklónu zdržiavala v rodnom meste v San Jose.
Následne mesto zaplavila voda, ktorá ich drevený dom odniesla niekoľko metrov do vnútrozemia a rodinu vyvrhla von. Tehotná Emily Ortega musela plávať a pridŕžať sa na pevnom mieste, kým sa dostala do bezpečia v budove školy, ktorá slúžila ako provizórne evakuačné zariadenie. „Pôrodné bolesti začala mať v pondelok o 5. hodine ráno. Museli sme prejsť mnoho kilometrov, kým sme zastavili vodiča kamiónu, ktorý nás odviezol na letisko,“ uviedol hrdý otec Jobert.
„Je to prvýkrát, čo sa tu narodilo dieťa,“ povedal vojenský lekár Victoriano Sambale. „Dieťa je v poriadku, podaril sa nám zastaviť aj matkino krvácanie,“ dodal. Dievčatku ako i jeho matke však ešte stále hrozí riziko infekcie v provizórnych podmienkach. „Matke by sme mali dať vnútrožilové antibiotiká, včera sa nám však minuli aj tie orálne,“ vysvetlil Sambale.
[captionid=“attachment_46234″align=“alignnone“width=“640″]SITA/AP[/caption]
Tajfún Haiyan, ktorý sa prehnal cez šesť centrálnych filipínskych ostrovov, dosahoval rýchlosť 235 kilometrov za hodinu, v nárazoch až 275 kilometrov za hodinu. Jeden z najsilnejších tajfúnov vôbec zničil vo východnom meste Tacloban na ostrove Leyte domy, školy ako aj letisko. Miestni nemajú pitnú vodu, elektrinu a dostatok jedla, čo zapríčinilo rozmach rabovania. Mesto Tacloban s populáciou 220 000 je prakticky úplne zničené.
Ministerstvo obrany poslalo na Filipíny vojenský personál, ktorý má pomôcť so záchrannými prácami. Agentúry OSN zmobilizovali svoje zdroje. UNICEF už vyslal na Filipíny lietadlo vezúce najnutnejšiu pomoc vrátane liekov. Európska komisia vyčlenila na pomoc tri milióny eur, pomáha aj Austrália a USA. Filipínski záchranári zatiaľ pokračujú v prácach v zdevastovaných oblastiach.
www.dailymail.co.uk, SITA, AP