Stresujúce vplyvy súčasnej doby si vyberajú daň na našom zdraví. Odzrkadľujú sa najmä na kvalite nášho spánku. Môžu nám pomôcť lieky na spanie?
Zdravý spánok je pre nás veľmi dôležitý. Bez regenerácie a odpočinku počas neho náš organizmus nedokáže dlhodobejšie fungovať.
Začarovaný kruh
Máte za sebou dlhé bezsenné noci? Každý deň si líhate s nádejou a očakávaním spánku, no on stále neprichádza? Ste potom nesústredení, vyčerpaní, nervózni. Prichádzajú pocity strachu, úzkosti, zúfalstva a depresie. Nehovoriac už o telesných následkoch. Medzi ne patrí chronická únava, strata kondície, oslabená imunita. Lekári upozorňujú, že nedostatok kvalitného spánku spôsobuje depresie. No na druhej strane býva práve nespavosť dôsledkom mnohých psychických porúch alebo problémov. Je to ako začarovaný kruh. Ako z neho von? Mnohí hľadajú východisko v liekoch na spanie. Čo sú zač?
Upokojujúce hypnotiká
Práve do tejto skupiny sa radí väčšina liekov na spanie. Poznáme najmä dva druhy. Prvým sú benzodiazepíny ( napríklad Xanax, Valium, Ativan, Librium). Ich hlavným cieľom je potlačiť úzkosť a vyvolať ospalosť. V nižších dávkach teda majú sedatívny účinok. Vo vyšších navodzujú spánok. Druhým typom sú barbituráty. Takisto patria medzi hypnotiká so sedatívnym účinkom. Oslabujú centrálny nervový systém, a tým dopomáhajú k spánku.
6 druhov semienok, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička
Drogy spôsobujúce závislosť
Najnebezpečnejším vedľajším účinkom je fakt, že vyvolávajú závislosť. Ďalšími vedľajšími negatívami bývajú bolesti hlavy či žalúdka, pocit sucha v ústach, pálenie záhy, závraty, zmätenosť alebo nemotornosť. V niektorých prípadoch zapríčiňujú tiež tráviace problémy ako hnačky či zápchu. Užívanie liekov na spanie sa neodporúča astmatikom. Spomaľujú totiž dych. Naše dýchanie je i menej hlboké. A práve to môže byť problém pre ľudí s nekontrolovaným pľúcnym ochorením.
Pomocná ruka alebo priepasť?
Keďže tieto typy liečiv sú vysoko návykové, môžu sa užívať len krátkodobo. Inak sa ich pomoc premení na ďalší problém. Okrem nespavosti sa budete musieť liečiť zo závislosti na nich. Sú skutočne pomocou? Nie je pre naše duševné, no i telesné zdravie prospešnejšie vyvarovať sa tohto bludného kruhu a nespadnúť do priepasti bezsenných nocí? Ako? Riešenie sčasti spočíva v našom životnom štýle. Dostatok telesnej aktivity, zdravá i pravidelná strava. Neprejedať sa najmä pred spaním. To všetko nám môže pomôcť zvýšiť kvalitu nášho spánku.